Haydarpaşa yangınına iyi hal indirimi

Tarihi Haydarpaşa Gar binası'nda çıkan yangına ilişkin yürütülen hukuki süreçte Yargıtay, yangına sebebiyet veren şirket sahibinin aldığı cezayı çok buldu ve "iyi hal"den erteleme isteğiyle dosyayı yerel mahkemeye iade etti

Haydarpaşa yangınına iyi hal indirimi

Tarihi Haydarpaşa binasında izolasyon çalışması sırasında çıkan yangına ilişkin olarak yürütülen hukuki süreçten beklenmedik bir karar çıktı. Davayı görüşen Yargıtay, yangına sebebiyet veren iki işçinin ve şirket sahibinin aldığı 10 aylık cezanın iyi halden ertelenmesini istedi. 

Tarihi bina yangınında iyi hal indirimi
Yerel Mahkeme'nin tarihi Haydarpaşa Gar binası'nın yangınına sebebiyet verdiği gerekçesiyle 3 kişi hakkında aldığı 10'ar aylık ceza Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından bozuldu. Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, dairenin cezanın ertelenmesi kararına gerekçe olarak, sanıkların pişmanlığı, yeniden suç işlemeye eğilimli olmadıkları ve kişilik özellikleri göz önünde bulunuşu gösterildi. Dairenin aldığı karar sonrasında Yargıtay, dosyayı cezanın ertelenmesi için yerel mahkemeye geri gönderdi.

Hukuki süreç nasıl işledi
İlk olarak Anadolu 8. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 6 Aralık 2013'te tamamlanan yargılama sonrasında şirket sahibi İhsan Kaboğlu ile iki işçi hakkında 10'ar aylık hapis cezası kararı alınmıştı. Zararın karşılanmadığı ve suçun tarihi binaya karşı ihmal sonucunda kaynaklandığını belirten mahkeme erteleme talebini reddetmiş, yargılanan diğer üç kişinin de beraatine karar vermişti.

Yargıtay tarafından 22 Haziran'da görünen davada ise 10'ar aylık cezaların ertelenmesine karar verildi.Kararda, sanıkların yargılama sürecindeki pişmanlık durumu, kişilik özellikleri ve davranışları göz önünde bulundurularak yeniden suç işlememeye dair eğilimlerinin erteleme gerekçesi olarak gösterildiği dikkat çekti.