Haydarpaşa'da gözler gar arazisinde

Kadıköy Belediyesi'nin Haydarpaşa Gar binası'nın aslına uygun olarak restorasyonunu öngören planı onaylayacağını açıklamasının ardından gözler gar arazisine çevrildi. 2 milyon metrekarelik inşaat hakkı bulunan arazi Özelleştirme İdaresi'nde...

Haydarpaşa'da gözler gar arazisinde

Kadıköy Belediyesi'nin, Haydarpaşa Gar Binası'nın orijinaline uygun biçimde restorasyonunu öngören planı onaylamasıyla birlikte gözler, garın değerli arazisine çevrildi. Söz konusu değerli arazi, Özelleştirme İdaresi'ne devredilmiş durumda ve sivil toplum örgütleri daha şimdiden rant odaklı bir dönüşümün nabzını tutmaya başladı. Kadıköy Belediyesi ise bu arazinin ticari olarak değerlendirilmesine karşı olduğunu açıkladı. Başkan Aykurt Nuhoğlu: "Bu alan yeşil alan ve park olmalıdır..." dedi.

 

Haydarpaşa'da gözler gar arazisinde

 

Haydarpaşa arazisinin rantla imtihanı
Tarihi Haydarpaşa Binası'nın çatısında çıkan yangınla birlikte başlayan ve restorasyon teklif süreci hakkında bir açıklama yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, tarihi gar binasına gelen ilk teklifin binanın orijinalliğini bozduğu gerekçesiyle onaylanmadığını söyledi. Nuhoğlu, çatının genişletildiği ve bir de asansör eklendiği bu restorasyon projesinin arkasından gelen ikinci planın kabul edildiğini  vurgulayarak, İstanbul'un simge binalarından Haydarpaşa Garı'nın orijinal haliyle restorasyonunda ulaşılan aşamanın memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Haydarpaşa arazisi ne olacak?
Garın arkasında yer alan ve 2 milyon metrekarelik inşaat hakkına sahip olan Haydarpaşa Gar Arazisi'nin imara açılmasına karşı olduklarını belirten Nuhoğlu:

"Söz konusu arazi Özelleştirme İdaresi'nde. Biz bu arazinin de imara açılmasını istemiyoruz. Ticari olarak kullanılmasın ve kamunun yararlanabileceği rekreasyon alanı haline getirilsin." dedi. 

Nuhoğlu, gar arazisinin hızlı tren hattına entegre olabileceğini de vurgulayarak, Ulaştırma Bakanlığı'nın daha önce yaptığı açıklamada Haydarpaşa'nın gar olarak kullanılmaya devam edeceğini hatırlattı. "Kadıköylülerin isteği de bu doğrultuda" şeklinde konuşan Nuhoğlu, bu simge yapının gar olarak kalmasını beklediklerini söyledi.