Hazine arazileri için 27 Nisan uyarısı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazine'ye ait tarım arazilerini satın alacak kişilerin 27 Nisan'a kadar başvuru yapmamaları halinde haklarını kaybedeceklerini açıkladı

Hazine arazileri için 27 Nisan uyarısı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazine'ye ait tarım arazilerini satın alma hakkı taşıyan vatandaşların 27 Nisan 2015'e kadar girişimlerini yapması gerektiğini söyledi. Şimşek: 'Başvurusu başvurusunu en geç 27 Nisan 2015'e kadar yapmayanlar, haklarını kaybedecek. Çiftçimizi, topraklarına sahip çıkmaya davet ediyorum. Bu tarihi bir fırsattır, kaçırmasınlar.' şeklinde konuştu.

Hazine arazileri satış koşulları
Maliye Bakanı Şimşek, kanun kapsamında Hazine'ye ait tarım arazilerinin hissedarlar, kiracılar ve kullanıcılara, belirlenecek rayiç bedelin yarısı üzerinde doğrudan satılabilme olanağı bulunduğunu vurgulayarak, hak sahiplerinin araziler ihaleye çıkmadan yarı fiyatına sahip olabilme ihtimali bulunduğunu açıkladı.

Hazine arazileri için son tarih 27 Nisan

Peşin ya da taksitle satın alınabilir
Şimşek, satın alma girişiminde bulunacak kişilerin bedeli peşin ödemeleri halinde indirimlerden yararlanabileceklerini söyledi. Taksitle ödeme durumunda ise 6 yılda faizsiz olarak 12 taksit imkanının bulunduğunu hatırlatan Şimşek: '"Ayrıca, satış bedelinden son 5 yıl için tahsil edilen ecrimisil ve kira bedelleri de mahsup edilecek. Hazineye ait tarım arazilerini satın alma hakkına sahip olan vatandaşlarımız, ellerini çabuk tutmalı. Başvurusunu en geç 27 Nisan 2015'e kadar yapmayanlar, haklarını kaybedecek.' dedi.

Kaç kişi başvurdu
Defterdarlıklar ve-veya malmüdürlüklerine, Hazine Tarım arazilerini satın alma maksadıyla başvuran kişi sayısını 130 bin 661 kişi olarak açıklayan Şimşek, bu rakamın beklenenden az olduğunu ve tarım arazilerini satın alma hakkına sahip daha fazla kişinin bulunduğunu düşündüklerini açıkladı. Şimşek, fiyat araştırmalarının sağlıklı bir şekilde yapılması, ilçe ve köy geçişlerinin tutarlı olması amacıyla yapılan başvuruların topluca ele alınacağı bilgisini de vererek Türkiye genelinde rayiç bedel belirleme çalışmasına eş zamanlı başlanılacağını söyledi.