Hazine arazilerinin satışı Nisan'da başlayacak

Hazineye ait tarım arazilerinin hissedar, kiracı ve kullanıcılarına, ihaleye çıkmadan satışını öngören 6292 sayılı yasa kapsamındaki satışlar Nisan ayından itibaren başlayacak.

Hazine arazilerinin satışı Nisan'da başlayacak

2012 yılında yürürlüğe giren ve Hazine'ye ait tarım arazilerinin hissedar, kiracı ve kullanıcılarına ihaleye çıkmadan doğrudan satışını öngörün 6292 sayılı yasa kapsamında satışlar Nisan ayında başlayacak. Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerleri Değerlendirilmesi ile Hazineye ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun ile ilgili bir açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, satışların Nisan ayı itibarıyla başlayacağını belirtti. 

Mülkiyet uygun koşullarda köylüye geçecek
Özellikle köylerde yaşayan vatandaşlar açısından büyük önem taşıyan Hazine'ye ait tarım arazi satışlarını düzenleyen 2012 tarihli yasanın, vatandaşlara çok uygun koşullarda mülkiyet elde etme şansı sunacağı bilgisini veren Ağbal, başvuru yapan vatandaşların haklı olarak satışları beklediğini söyledi. Ağbal çalışmalarda son aşamaya gelindiğini ve araziler için başvuru yapan 250 bin kişiye satışların Nisan ayında başlayacağını bilrdirerek: "10 bin lira değerindeki bir araziye taksitle almak isterse 5 bin liraya, peşin almak isterse de 4 bin liraya sahip olabilecek"  ifadelerini kullandı.

Ek başvuru süresi geliyor
Maliye Bakanı
Ağbal, başvuru süresini kaçıran yaklaşık 150 bin vatandaşa da yeni bir hak vermeyi planladıklarını ve bu konunun da önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'nu sunulacağı bilgisini de vererek:

"Böylece vatandaşlarımızın başvuru için 1 yıl daha ek süresi olacak. Mağduriyetleri önlemek için ise 27 Nisan'dan günümüze yapılan başvurular kabul edilecektir..." dedi.