Hazine taşınmazlarına maliye uyarısı

Maliye Bakanlığı, yakın bir gelecekte değerlerinde artış ihtimali bulunan Hazine taşınmazlarının şimdilik satılmaması uyarısında bulundu

Hazine taşınmazlarına maliye uyarısı

Maliye Bakanlığı hazineye ait taşınmazların, kent rantlarının belirlenmesinin ardından satışa çıkarılması uyarısında bulundu. Bakanlık, çeşitli nedenlerle değeri yükselme ihtimali bulunan arza ve arazilerin şimdilik satılmamasını istedi. 

2014 yılına ilişkin Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu'nda yakın gelecekte çeşitli nedenlerle değerinde yükselme beklenen hazine taşınmazlarının, ileride oluşacak imar ve kent rantlarının taşınmazın değerine yansımasının ardından satışa gidilmesi uyarısında bulunuldu. Raporda, imar planı olmayan ama yakın zamanda imar planı yapılacak olan; büyük ölçekli imar planı olan ve yakın zamanda küçük ölçekli imar planları yapacakların; imar planı olup yerleşime açılmamış bölgelerde bulunan ve imarlı olan ancak mevcut durumu plana uymayan taşınmazlar için geçerli uyarılara yer verildi. Maliye, bu sayede taşınmazların daha etkin ve verimli bir şekilde kullanılması ve taşınılmaz satışlarından sağlanan gelirin artırılmasını hedefliyor.

Hazine taşınmazlarına yönelik yeni bir envanter çalışmasının da başladığı bildiriliyor.