Hazır Beton Birliği'nden 17 Ağustos uyarısı

THBB Başkanı Yavuz Işık, 17 Ağustos Depremi'nin 17. yıldönümünde Türkiye nüfusunun yüzde 85'inin deprem bölgesinde yaşadığını hatırlattı ve: "Kaliteli botla depremi az hasarlı atlatmak mümkün" dedi.

Hazır Beton Birliği'nden 17 Ağustos uyarısı

Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık, 17 Ağustos depreminin 17. yıldönümünde sağlam beton kullanımı uyarısını yineledi. Türkiye nüfusunun yüzde 95'inin deprem bölgesinde yaşadığını ve halen en büyük sorunun deprem bilincinin oluşmaması olduğunu vurgulayan Işık: "Denetim ve kaliteli beton kullanımı ile depremi az hasarla atlatmak elimizde. Kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılacak KGS belgeli kaliteli hazır beton olası bir depremde birçok hayat kurtaracaktır..." ifadelerini kullandı.

Türkiye hala depreme hazır değil
Işık, 17 Ağustos depreminin üzerinden 17 sene geçmesine karşın Türkiye'nin halen deprem felaketine hazır olmadığını ve depremle yaşamayı öğrenmenin zorunluluğunu belirterek: "Depremi az hasarla atmatmak elimizde. Her şartta deneyim ve kaliteli beton kullanayla bu felaketi en az zararla geride bırakabiliriz..." dedi. 

Hazır Beton Birliği'nden 17 Ağustos uyarısı

Kentsel dönüşümde kaliteli betonun önemi
Özellikle kentsel dönüşüm sürecinde hazır beton kullanımının önemli bir rol oynadığını ve tüm çalışmaların deprem bilinci ile deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde hızlandırılması gerektiğini söyleyen Işık:

"Bu hususta THBB üyelerinin ürettiği KGS belgeli kaliteli hazır betonun kullanılması da büyük önem teşkil ediyor. Depreme karşı Türkiye’de sağlam ve sağlıklı kentleşme yolunda önemli adımlar atan THBB olarak, depreme dayanıklı yapılar için tüm malzemelerde olduğu gibi hazır betonun da üretim sürecinin tamamını kapsayacak şekilde denetlenmesi gerektiğinin altını bir kez daha çiziyoruz" ifadelerini kullandı.