Hazır beton sektörü mega projelerle büyüyor

1988 yılından bu yana Türkiye’de dayanıklı yapıların mimarı olan Türkiye Hazır Beton Birliği, çeyrek asırdır faaliyetlerine devam ediyor.

Hazır beton sektörü mega projelerle büyüyor

06.02.2014 / Posta Gazetesi 

1988 yılından bu yana Türkiye’de dayanıklı yapıların mimarı olan Türkiye Hazır Beton Birliği, çeyrek asırdır faaliyetlerine devam ediyor. Türkiye Hazır Beton Birliği’nin Türkiye’de hedeflerine ulaşma yolunda ilerlerken Avrupa ve dünyada da önemli gelişmeler kaydettiğini söyleyen Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, THBB’nin kurulduğu yıllarda 30 tesis yılda sadece 1,5 milyon metreküp hazır beton üretirken, bugün 980’den fazla tesisin üretiminin 100 milyon metreküpü geçtiğini, yaklaşık 9 milyar lira ciroya sahip olan sektörün 30 bin’den fazla kişiye istihdam sağladığını belirtti.  

En büyük pay kamu projelerinde

Hazır Beton sektörünün 2013 yılında yüzde 10 büyüme göstererek, hedeflerin bir büyüme gerçekleştirdiğini ifade eden Yavuz Işık, “2012 yılında 93 milyon metreküp olan hazır beton üretimi 2013 yılında 102 milyon metreküpe çıktı. Sektörün büyümesinde en önemli payı kamu projeleri oluşturdu. 2013 yılında özellikle kentsel dönüşüm projeleri ve 2B Yasası’nın hazır beton sektörüne canlılık getirdiğini belirtmek gerekiyor” diye konuştu. 2014 yılında da sektörün canlı olmasını beklediklerini belirten Işık, kentsel dönüşüm, 3. Köprü için ve 3. Havaalanı gibi gelişmelerin  hazır beton sektörüne canlılık getireceğini anlattı.