Hazır Beton Sektörü'nde olumlu görünüm sürüyor

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından hazırlanan Hazır Beton Endeksi Ağustos ayında eşik değerin altında kaldı. Bu olumsuz veriye karşın, bileşik endeks Ağustos ayı genelinde olumlu görünümün sürdüğüne işaret etti.

Hazır Beton Sektörü'nde olumlu görünüm sürüyor

Türkiye Hazır Beton Sektörü, son aylardaki olumlu görünümünü Ağustos ayına da taşıdı. Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından hazırlanan ve inşaat ve inşaat ile bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmelerin analiz edildiği Hazır Beton Endeksi, Ağustos ayında da sektörün genel görünümünün olumlu olduğunu gösterdi.Bileşik Endeks olarak belirlenen Hazır Beton Endeksi, Ağustos ayındaki gelişmelere paralel olarak 100.34 değerine ulaştı ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla yyüzde 0.5 oranında gelişim göstermiş oldu. 

Yavuz Işık: İnşaat sektörü 3. çeyrek dönemde de büyümeye katkı yapacak

Temmuz ayının ardından Ağustos ayında da Faaliyet Endeksi'nin yükselişini sürdürdüğünü ve sektörün önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerinin pozitf olduğunu söyleyen Avrupa Hazır Beton Birliği ve Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, "Geride bıraktığımız temmuz ve ağustos ayında Faaliyet Endeksi’nin yükseliyor olması, inşaat sektöründeki ilerlemenin boyutlarını ortaya koymaktadır. 3. Çeyreğin ilk iki ayında inşaat sektöründe görülen bu hareketlilik sonrasında eylül ayında da endeksin yükselmesi durumunda, inşaat sektörü 3. Çeyrekte de Türkiye’nin büyümesine oldukça önemli bir katkı sunacaktır." ifadelerini kullandı. 

Hazır beton sektörünün ekonomiye olan güveni istenen düzeyde değil

Hazır Beton Endeksi'ne ilişkin en dikkat çekici veri, Temmuz ayında eşik değeri üstüne çıkan Güven Endeksi'nin bu performansı Ağustos ayında gösterememis oldu. Geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0.3 oranındaki Güven Endeksi artışı, pozitif niteliğine rağmen, diğer endekslere kıyasla düşük seviyesi ile dikkat çekti. Rapora ilişkin değerlendimede endeks değerinin eşiğin altında kalışının 'sektorün ekonomiye olan güveninin istenen düzeyde olmadığı"na dikkat çekildi. Ankete katılanlardan yüzde 11'lik kesim yeni istihdam planı yaptığı belirlenirken, yeni yatırım düşünenler ise yüzde 15 düzeyinde kaldı. Firmaların yüzde 30'luk kısmı ise tedarikçilere verilen siparişin önümüzdeki üç aylık dönemde artacağı fikrinde olduğu belirlendi. 

Faaliyet Endeksi'nde dikkat çekici artış

THBB Raporu'nda en dikkat çekici artış yüzde 0.6 ile Faaliyet Endeksi'nde yaşandı. Ankete katılan firmaların yüzde 59'luk kısmı, satışların Ağustos ayında artttığı yönündeki bildirimine karşın, yüzde 14'lük kesim düşüş kaydedildiğini bildirdi. Ankete katılan firmalardan yüzde 50'si ise alınan kayıtlı sipraişlerde artış yaşandığını söyledi.