Hazır beton sektöründeki hareketlilik istenilen seviyede değil

THBB tarafından hazırlanan 'Hazır Beton Endeksi' Mayıs ayı verilerine göre Güven Endeksi 100 puan eşik değerini aşamadı. Ankete katılan firmaların yüzde 72'si yeni yatırım yapmayı düşünmediğini açıkladı

Hazır beton sektöründeki hareketlilik istenilen seviyede değil

Türkiye Hazır Beton Birliği, Mayıs 2017 dönemine ait Hazır Beton Endeksi verilerini kamuoyu ile paylaştı. İnşaat ve inşaat ile bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ve beklentilerin ortaya koyulduğu Hazır Beton Endeksi'nde Faaliyet Endeksi'nin son 3 aylık periyotta 100 değerinin üzerinde bulunması hareketliliğin sürdüğüne işaret etti. Diğer taraftan Güven Endeksi'nin 100 eşik değerini aşamamış olması, hazır betondaki hareketliliğin halen istenilen düzeye ulaşmadığı şeklinde yorumlandı. 

Hazır Beton Endeksi yüzde 0.3 oranında düştü
Bileşik Endeks olan Hazır Beton Endeksi Mayıs ayında yüzde 0.3 düşüş kaydetti ve 100.77'ye geriledi. Geçen ay 101.06 seviyesinde bulunan Endeks, Mayıs ayı ile birlikte son üç ayda da 100 eşik değerin üzerindeki seyrini de korumuş oldu. 

Faaliyet Endeksi'nde sınırlı gerileme
THBB verilerine göre Faaliyet Endeksi Mayıs ayında yüzde 0.1 oranında düştü. Katılımcı firmaların yüzde 53'ü Mayıs ayında satışlarındaki artışa dikkat çekerken, yüzde 39'luk kısım ise geçen aya kıyasla herhangi bir değişimin bulunmadığını vurguladı. Satışlarda düşüş yaşandığını söyleyen firma oranı bir önceki ayda yüzde 19 iken Mayıs ayında yüzde 8'e geriledi. Kayıtlı siparişlerdeki artış ise Haziran ayında da yükselişin devam edeceğinin işaretini verdi. 

İnşaat sektörüne güven sınırlı düzeyde
Güven Endeksi'nde herhangi bir değişimin yaşanmadığı Mayıs ayı, Hazır Beton Sektöründe ekonomiye olan güvenin sınırlı düzeyde kaldığına işaret etti. ankete katılan firmaların yüzde 72'si yeni yatırım yapmayı düşünmediğini açıklarken yeni bir istihdamı düşünen firmaların oranı geçen ay yüzde 16'dan Mayıs ayında yüzde 25'e çıktı. Katılımcı firmalar içinde istihdamda azalma yaşanacağını düşünen firmaların oranı ise yüzde 3 oldu. 

Beklenti Endeksi'nde düşüş
Önümüzdeki döneme ilişkin gidişat hakkında fikir veren Beklenti Endeksi ise bir önceki aya kıyasla yüzde 0.7 oranında düşüş kaydetti. Önümüzdeki üç ayda satışların yükseleceğini düşünenlerin oranı Mayıs ayında yüzde 51 oldu. Bu oran Nisan ayında yüzde 62 seviyesindeydi. Ankete katılanların yüzde 11'i satışların düşeceği kanaatini bildirdi.