Hazır yapı sektöründe sürdürülebilirlik şart!

Hafif çelik yapı sektörünün önde gelen firmalarından Prefabrik Yapı A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tolunay, inovatif, zaman, mazleme, enerji ve işgücü tasarrufu öncelikli ve çevreye zarar vermeyen ekolojik yapılar geliştirdiklerini söyledi

Hazır yapı sektöründe sürdürülebilirlik şart!

29 Mayıs 2014/Emlakwebtv
28-29 Mayıs tarihleri arasında yapılan Sürdürülebilir Markalar Konferansı'na katılan Prefabrik Yapı A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tolunay, katılımcılara sürdürülebilirlik odaklı çalışmalar ve teknolojik yatırımlar hakkında bilgi verdi.  

Prefabrik Yapı A.Ş.’nin 2004 yılından beri sürdürülebilirliğe yatırım yaptığını belirten Tolunay, “Hafif çelik yapı sistemleri ile uygulanan prefabrik yaşam alanlarında; inovatif, zaman, malzeme, enerji ve iş gücü tasarrufu öncelikli, çevreye zarar vermeyen ekolojik yapılar geliştiriyoruz. Prefabrik Yapı A.Ş. olarak hammaddesi %100 geri dönüşümlü çelik, %90 çevre dönüşümlü diğer ürün elementleri, 0 karbon salınımlı ve kendi enerjisini üretebilen ekolojik - yeşil yapılar ile sektörümüzde fark yaratıyoruz." dedi. 

Türkiye İMSAD tarafından verilen Sürdürülebilirlik Raporu İnovasyon bölümünde yer alan en iyi uygulamalardan birisinin firmaya ait Mars Konteyner projesi olduğun hatırladan Tolunay ürünün çatıya yerleştirilmiş fotovaltaik paneller aracılığıyla tüm enerjisini ürettiğini söyledi. 

Çok katlı yeşil binalar
Konferansta marka şehirler yaratmanın önemini de vurgulayan Tolunay, “Marka şehirler sürdürülebilir şehirler olmalı. Sürdürülebilir şehirler de sürdürülebilir yapılardan oluşmalı. Prefabrik Yapı A.Ş. olarak sürdürülebilir ürün tasarımlarımıza, yeşil bina olarak adlandırdığımız çok katlı yapılar ile devam ediyoruz. Sektöre bir ilk kazandırdık ve 8 katlı çelik yapıları ilk kez Prefabrik Yapı A.Ş. olarak ürettik. Deprem kuşağındaki ülkemizde bu teknolojiyle depreme en dayanıklı sistemde yüksek katlı prefabrik yapılar tasarlayabiliyoruz. Çok katlı hafif çelik yapılarımız konut, okul, yurt, askeri binalar, sağlık yapıları ve birçok kamu binası için ideal bir seçenek haline gelecek” dedi.

Sürdürülebilir kalkınma yaklaşımı
Sürdürülebilir Markalar Konferansı’nda Prefabrik Yapı A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tolunay’ın “B2B’de Sürdürülebilir Ürün Tasarımı: Yapı Sektöründen Bir Örnek” başlıklı konuşması 29 Mayıs 12.00 – 12.20 saatleri arasında gerçekleştirildi. Prefabrik Yapı A.Ş. olarak sürdürülebilirliği tek bir açıdan ele almadıklarını da söyleyen Tolunay, “Sürdürülebilirlik kavramında çevrenin yanı sıra konunun sosyal ve ekonomik boyutu da bizim için büyük önem taşıyor. Bu bağlamda Sürdürülebilir Çevre ve Kalkınma hedefleri belirliyoruz. İlerleme metotlarımız arasında yer alan sürdürülebilir kalkınma yaklaşımları ve gelişimi ile bakış açımızı belirliyor, yatırımlar yapıyor, Ar-Ge ve Ür-Ge yatırımlarıyla inovasyona önem veriyor ve girişimlerde bulunuyoruz” diye konuştu.