Haziran ayında 986 yeni inşaat şirketi kuruldu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği verilerine göre geçen ayı içerisinde kurulan 35 bin şirketten 986'sı inşaat sektöründe faaliyet gösterecek

Haziran ayında 986 yeni inşaat şirketi kuruldu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Haziran ayına ilişkin "Kurulan ve Kapanan Şirket İstatistiklerini" yayınladı. Buna göre Haziran ayı içerisinde kurulan toplam şirket ve kooperatiflerden 986'sı inşaat sektöründe faaliyet gösterecek. Bu kategoride kurulan şirketlerdeki en büyük pay ise toptan ve perakende ticaret, motorlu taşıtların ve motosikletlerin onarımı alanına ait. Bu iş kolunda kurulan şirket sayısı 1.507... 

Diğer taraftan kurulan gerçek kişi ticari işletmelerinnin içindeki inşaat şirketi sayısı ise bin 19 oldu. Bu alanda bin 203 adet toptan ve peraketde ticaret, motorlu taşıtların ve motosikletlerin onarımı alanında çalışacak şirket kuruldu. Haziran ayı içerisinde kurulan toplam 79 kooperatifi içerisinde de konut-yapı sektörü önemli bir yer tuttu. Bu alanda toplam 34 kooperatif kuruldu.

Haziran'da kaç inşaat şirketi kapandı
Haziran ayı içerisinde kapanan şirket ve kooperatifler kategorisinde ise inşaat sektörü 223 rakamına ulaştı. Bu rakam gerçek kişi ticari işletmeleri alanında da 223 olarak gerçekleşti.

Yabancılar inşaat sektörüne ilgi gösteriyor
Haziran rakamlarıyla birlikte Ocak-Haziran döneminde kurulan uluslararası ortaklı firma  alanında da inşaat sektörü dikkat çekti. Yılın ilk yarısında bu kategoride kurulan şirket sayısı 2 bin 395 olarak gerçekleşirken, bu rakam içerisinde inşaat sektörünün payı 270 seviyesinde.