Hekimi olmayan kapıcılı apartmanlar ceza alacak

1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren kapıcı çalıştıran apartmanlarda hekim görevlendirmek zorunlu hale gelecek

Hekimi olmayan kapıcılı apartmanlar ceza alacak

1 Temmuz 2016 tariginden itibaren kapıcı çalıştıran apartmanlarda hekim görevlendirmek zorunlu hale gelecek. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe girdi. Kanunda her iş yerinde bir iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulunması gerekliliği bulunuyordu. Bu konuda işyerlerine çalışan sayısı ve tehlike sınıfına göre bir geçiş süreci tanınmıştı. Geçiş sürecinin son aşaması 1 Temmuz 2016 tarihinde sona erecek. Bu tarihten sonra kamu ve özel işyerlerinde uzman ve hekim görevlendirilmesi zorunlu hale gelecek. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu işyerlerini az tehlikeli-tehlikeli-çok tehlikeli olarak üç sınıfa ayırıyor. İşyerleri tehlike sınıfına ve çalışan sayısına göre farklı tarihlerde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmek zorunda. 1 Temmuz 2016'dan itibaren kamu kurumları ve az tehlikeli 50'den az çalışalı olan işyerleri için uzman ve hekim görevlendirme zorunluluğu başlayacak. Böylelikle devlet dairelerinde, bakkallarda uzman ve hekimler başlayacak. 

İşgüvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmemenin cezası da bulunuyor. Oldukça yüksek olan bu ceza çok tehlikeli sınıfta 50'den fazla çalışanı olan bir iş yeri her ay için 19 bin 533 lira idari para cezası ödemek zorunda kalacak. 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren görevlendirmeyi yapmayan apartman yöneticisi de her ay için 13 bin TL idari para cezası ödeyecek.