Hem vatandaşa ev, hem cari açığa çare

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Davutoğlu tarafından açıklanan 'konut destek programı'nı yorumladı. Durbakayım: 'Devlet bir taşla iki kuş vurdu.' dedi

Hem vatandaşa ev, hem cari açığa çare

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Davutoğlu tarafından açıklanan 'konut destek programı'nı yorumladı. Durbakayım, alınan kararla devletin bir taşla iki kuş vurduğunun altını çizerek:

'Öncelikte bugüne kadar konut alma imkanı bulamamış vatandaşların da başını sokabilecek bir yuvaya kavuşmasındaki yolu biraz daha açmış olacak. Diğer taraftan cari açığın önüne geçebilmek için ihtiyaç duyulan tasarrufların artmasını sağlarken, finans sektörünün hayat damarlarından biri olan kredi hacmi rasyolarını yukarı çekerek güçlendirecektir.' dedi.

Konut kredisi hacmi 200 milyar sınırını zorlayacak
2014 yılı sonunda 122 milyar lirayı bulan konut kredisi kullanma hacminin alınan kararla birlikte 200 milyar sınırını zorlayacağını belirten Durbakayım, sürecin finans sektöründeki serbest rekabeti tetikleme ve konut kredi kullanım faizlerindeki düşüş eğilimine gebe olduğunu vurguladı. 

Destek belki az ama ilk adımdır
Devletin verdiği desteğin ilk bakışta düşük geldiğini buna karşın bunun yalnızca bir ilk adım olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Durbakayım: 

'İlk defa konut alacak vatandaşlara damga vergisi, harç, KDV gibi konularda da katkı sağlanması yönünde teşviklerin de daha sonraki adımlar olacağını umuyoruz. Gerçekleştirilen zirveden çıkan bir diğer sonuç ise inşaat sektörünün, sosyoekonomik kalkınmanın en önemli bir anahtarı olduğu ve ülke ekonomisindeki dinamo görevinin devam ettiğidir. Buna ek olarak hükümetin inşaat sektöründeki gelişmelere duyarsız kalmadığına yönelik de önemli mesajlar verilmiştir. Sektör hakkında alınacak kararların siyasi değil, hem üreticileri hem de tüketicileri ortak bir paydada buluşturacak paylaşımcı bir tavırda olunacağının altı çizilmiştir.' dedi.