Hema’da “eksi 710” metrede üretim

Hema Enerji Taşkömürü Madeni’nde ilk kazmayı Enerji ve Tabii Bakanı Taner Yıldız ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar vurdu

Hema’da “eksi 710” metrede üretim

30 Ağustos 2012 / emlakwebtv
Hattat Holding Enerji Grubu’nun Hema Enerji Taşkömürü Madeni’nde ilk kazmayı  “eksi 710” metrede Enerji ve Tabii Bakanı Taner Yıldız ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar vurdu. Hema Enerji Bartın-Amasra Taşkömürü Madeni’nde eksi 710 metreye inen Yıldız ve Bayraktar’ın çıkardıkları ilk kömür kendilerine özel anı olarak hediye edildi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Hattat Holding Batı Karadeniz Mega Enerji Üssü Projesi’nde yer alan , 720 metre derinliğindeki 573 milyon ton rezerv bulunan Bartın – Amasra Taşkömürü Üretim Kuyusu’nda incelemelerde bulundular.
Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat ile Hema Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hattat’ın eşlik ettiği ziyarette, Bartın-Amasra Taşkömürü Üretim kuyusu ile Hema Enerji Termik Santral Projesi hakkında,  Hattat Holding Kurumsal İletişim Müdürü Tolga Tonguç’tan bilgi alan Yıldız ve Bayraktar, madende eksi 710 metreye kadar inerek ilk kazmayı vurarak madenin ilk taşkömürünü çıkardı.
Çıkarılan kömürün yaklaşık 5000-6000 kalori civarında olduğunu dile getiren Yıldız, şunları kaydetti:  "Dünya standartlarında bir kömürdür. Biz burada kazasız belasız çalışma temenni ediyoruz. Türkiye ekonomisine kazandırılacak bir değer olarak görüyoruz. Türkiye'deki yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına önem veriyoruz ve bunu önceliklerimiz arasına alıyoruz. Yaklaşık 720 metre aşağıda 8,5 metre çapındaki 3 adet kuyu var. Bu kuyular 25 kilometrelik bir hatla birbirine bağlanacak ve bu kömür elde edilmiş olacak. Çevre Bakanımız Bayraktar'a, verdiği katkıdan dolayı da teşekkür ediyorum."