Her ev ısı ve elektrik üretecek

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünde geliştirilen bir proje ile yakıt hücrelerinin kombilerle uyumlu hale getirilmesine çalışılıyor. Proje başarılı olursa her ev kendi elektrik ve ısısını üretebilecek

Her ev ısı ve elektrik üretecek

7 Haziran 2014/Emlakwebtv
Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünde yürütülen çalışmalar kapsamında geliştirilen "yakıt hücreleri" projesi, başarılı olursa, evler bağımsız olarak hem elektrik hem ısı üretir hale gelecek. Radikal Gazetesinin haberine göre, GYTE'deki nano teknoloji merkezinde yürütülen faaliyetler sonrasında, küresel ısınmaya alternatif enerji kaynakları yaratmada öne çıkan "yakıt hücreleri sayesinde" rüzgar santralleri gibi temiz çevre teknoloji kaynaklarından birisine ulaşılmış olacak.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan GYTR Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ata, "yakıt hücrelerinin" topluma yabancı bir kavram olduğuna değinerek, sistemin özellikle yüksek güç yoğunluğu içerdiğine değindi. Evlerde bulunan kombilerin yalnızca ısı ürettiğini belirten Ata, yakıt hücresi sistemlerinin kullanılmasıyla birlikte her evin bağımsız biçimde ısı ve elektirik üretebileceğinin altını çizdi.  

Sistemin enerji bağımsızlığında büyük bir fırsat yaratacağını belirten Ata: "Hem elektrik kalitemiz artacak hem de enerji bağımsızlığımız gelişecek. Bu sistem elektriği kullanılacağı yerde üreterek aileleri ve tüm kullanıcıları daha bağımsız hale getirecektir..." ifadelerini kullandı.

Ata, Türkiye'nin bölgesinde söz sahibi güçlü bir devlet olmak istiyorsa, savanma sanayiinin geliştirilmesi hususunda özel bir çaba harcaması gerektiğini de sözlerine ekledi.