Her kente özel mimari

TOKİ başkanı Mehmet Ergün Turan, önümüzdeki dönemde kentlerin geleneklerine uygun farklı tasarımlara ağırlık verileceğini açıkladı

Her kente özel mimari

TOKİ başkanı Mehmet Ergün Turan, önümüzdeki dönemde kentlerin geleneklerine uygun farklı tasarımlara ağırlak verileceğini açıkladı. Turan, 2002-2015 döneminde toplam 649 bi konut üreterek kırılması zor bir rekora imza attıklarını da belirterek: ' Bu konutlarda yaklaşık 3.5 milyon kişi yaşıyor. Bu bazı Avrupa ülkelerindeki nüfustan daha fazla.' dedi.

Yeni konut tercihleri ve TOKİ politikası
 Konut tercihlerinin özellikle son zamanlarda değiştiğini ve TOKİ'nin kendini disipline ederek şehirlerin özgün mimari formlarını hayata geçireceklerini vurgulayan Turan: 

'Projelere sadece barınma olarak bakmıyoruz, yaşam alanı olarak da bakıyoruz. Geleneklerimizden gelen unsurlar projelerimizde yer alacak. Esnafla vatandaşların bir arada yaşadığı, caddesi, meydanları, bir kültürleri olan mahalleleri, yeni yaşam alanlarını oluşturuyoruz. TOKİ olarak da artık kalite noktasında bir üst evreye geçtik. Prensip olarak 'hiçbir şehirde en yüksek binalar TOKİ'nin yaptığı konutlar olmayacak' diyoruz. Genel disiplin olarak yatay mimariyi benimsiyoruz. Bir eleştiri var, 'yatay mimariye geçilince yeşil alanlar daralacak' diyorlar. Ancak öyle değil. Biz şehir merkezlerinde yüksek mimariye karşıyız. Daha düşük katlı mimari projelerle yaşam alanlarını genişleteceğiz. Yaklaşık altı aydır bu disiplinle çalışıyoruz. Gelenekle, geleceği birleştiren konseptle proje üretiyoruz.' ifadelerini kullandı.