Herkes etkilendi, Türkiye daha çok etkilendi

ABD Başkanlık seçimlerinin ardından tüm gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısında değer kaybettiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Şimşek: "Türkiye değer kaybından bir miktar daha fazla etkileniyor..." dedi.

Herkes etkilendi, Türkiye daha çok etkilendi

Türkiye'de tüm sektörlerin yakından takip ettiği döviz kuru hareketlilikleri Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in de gündemindeydi. Gündelik kur hareketleriyle ilgili hiçbir dönem açıklama yapmadığını söyleyen Şimşek, Trump'ın başkan seçilmesinin ardından başlayan sürecin gelişmekte olan ülkeleri olduğu gibi Türkiye'yi de olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Dolar neden yükseldi?
ABD Başkanlık seçimleri sonrasında Trump'a başkanlık yolunun açılması ile birlikte Amerikan Merkez Bankası'nın faiz yükseltme ihtimalinin tüm gelişmiş ülkelerin paraları üzerinde değer kaybına yol açtığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Şimşek şu noktalara dikkat çekti:

- Doların değer kazanması Trump'ın başkanlığının ardından Merkez Bankası'nın faiz artırma ihtimali ile başladı. 

- Dünyanın çok sayıda ülkesinde para birimleri dolar karşısında değer kaybetti.

- Türkiye belki biraz daha fazla etkilendi. Ancak Türkiye'nin büyük badireler atlattığını düşünürsek bu normal.

- Hain bir darbe girişimen tanık olan Türkiye, onu bertaraf etti ama etkilerini hissediyor. 

Cari açıkta terör yükü
Cari açık üzerinde terör eylemlerinin önemli bir baskı oluşturduğuna da değinen Şimşek: "Terör harcamaları cari açığımızı olması gerekenden çok daha yüksek bir düzeyde tutuyor. Şu anda dışarıda olup bitenler ister istemez bize yansıyor..." dedi.