Herkes için risksiz yatırım: Gayrimenkul sertifikası

Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, gayrimenkul sertifikalarının getiri yapısının klasik finansal ürünlere benzemediğini belirterek: "Risk, getiri, değerleme hesapları yapmadan, derinlemesine analizlere ihtiyaç duymadan yatırım yapılabilecek bir ürün..." ifadelerini kullandı

Herkes için risksiz yatırım: Gayrimenkul sertifikası

Borsa İstanbul Yönetim vöe İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, gayrimenkul sertifkalarını klasik finansal ürünler gibi ciddi finansal okuryazarlık getirmeyen bir ürün olarak tanımladı. Gayrimenkul sertifikalarının finansal analiz, rasyoların yorumlanması, değerleme ve risk getiri hesapları gibi derinlemesine analizlerin yapılmasına ihtiyaç duymayan bir yatırım aracı olduğunu söyleyen Karadağ: "Gayrimenkul sektörü hakkında farklı eğitim ve yaş seviyelerinden tüm grupların fikir sahibi olduğu bu sektördeki yatırım aracına ilginin giderek artması beklenebilir. Bu nedenle sertifikaların sermaye piyasalarımızda yer alan yurt için aktif yatarımcı sayısının artma potansiyeline sahip olduğunu söyleyebiliriz..." ifadelerini kullandı.

Yatırımcının elindeki seçenekler
Karadağ, halka arz ile ya da piyasadan sertifika satın alan bir yatırımcının elindeki sertifikaları borsada satabilme ve konuta dönüştürebilme olanağının da tanındığına dikkat çekerek: "Aynı zamanda yatırımcı bu yatırımını nakite çevirebilme imkanına da sahip..."şeklinde konuştu. 

TOKİ ve Park Mavera 3 sertifika ihracı ve ilk günkü işlem hacmi
TOKİ tarafından ihraç edilen ilk gayrimenkul sertifikalarının 7 Nisan Cuma günü Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladığını ve ilk işlem gününde yalaşık 2.5 milyon TL tutarında işlem hacminin gerçekleştiğini söyleyen Karadağ: "Gayrimenkul sertifikaları ilk işlem gününde pay piyasasında işlem gören menkul kıymetler arasında işlem devir hızı açısından da 58. sırada yer almış oldu..." dedi. Karadağ, 29-31 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen halka arz işleminde 143.2 milyon TL değerinde gayrimenkul sertifika satışının gerçekleştirildiğine de dikkat çekerek, yatırımcıların bu enstrümana yoğun ilgi gösterdiğini hatırlattı.