HES inşaatında heyelan 4 kişi öldü

Giresun'un Dereli İlçesi, Kızıltaş Köyü'nde HES inşaatında meydana gelen heyelanda 4 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı

HES inşaatında heyelan 4 kişi öldü

15 Mayıs 2012

GİRESUN’un Dereli İlçesi’nde hidroelektrik santral (HES) inşaatında meydana gelen toprak kaymasında 4 işçi öldü, 1 işçi de yaralandı.
Kızıltaş Köyü’nde özel bir şirkete ait HES inşaatında bugün saat 13.00 sıralarında toprak kayması meydana geldi. Toprak altında kalan işçilerden Mustafa Yiğit, Kenan Özdemir, Kerem Erdem ve Eren Erdem hayatını kaybetti. Zafer Kırlak ise, yaralı olarak kurtarıldı.
Giresun'un Dereli ilçesinde bugün HES inşaatında meydana gelen heyelanda hayatını kaybeden 4 işiçi ile olayda yaralı olarak kurtarılan 1 işçinin kimlikleri belirlendi.
Dereli İlçesi Kızıltaş Köyü'nde özel bir şirkete ait HES inşaatında istinat duvarı çalışması sırasında meydana gelen heyelanda Zafer Kırlak, Erdem Erdem, Kerem Erdem, Kenan Özdemir ve Mustafa Yiğit isimli 5 işçi yıkılan duvar ve yamaçtan gelen toprağın altında kaldı. Çevredeki çalışanların kazma kürekle yaptıkları çalışmalar sonucunda Zafer Kırlak, Erdem Erdem ve Kerem Erdem yaralı olarak kurtarılırken, Erdem Erdem ve Kerem Erdem hastaneye kaldırılmak istenirken yolda hayatını kaybetti. Aynı olayda toprak altında kalan Kenan Özdemir ve Mustafa Yiğit’in ise cansız bedenleri çıkartıldı. HES firmasına ait iş makinelerinin kurtarma çalışması sırasında kullanılmasına izin verilmediği iddia edilirken, Dereli Devlet Hastanesi önünde ölü ve yaralı yakınları yetkililere büyük tepki gösterdi.
Öte yandan olaydan önce de bölgede heyelan tehlikesi nedeniyle uyarı yapıldığı öğrenilirken, daha önce de benzer şekilde aynı inşaatta bir işçinin hayatını kaybettiği iddia edildi.

2012'de HES kazalarında 26 kişi öldü
2012 yılında basından derlenen bilgilere göre, HES ve barajların yapımı ve işletilmesinde 26 işçi öldü. Son 18 ayda ise aynı iş kolunda en az 48 işçi öldü; 63 işçi yaralandı.
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin raporuna göre, nisan ayında tüm iş kollarında toplam 87 işçi hayatını kaybetti.

2012'deki HES kazaları şöyle:

* 3 Ocak: Giresun Doğankent Sadaklı mevkiinde Doğuş Holding'e bağlı Arslancık HES inşaatında ikisi ağır beş işçi yaralandı.
* 5 Ocak:Ankara Beypazarı'daki Sarıyar HES'te işçileri taşıyan servis kaza yaptı, 12 işçi yaralandı.
* 12 Ocak: Kahramanmaraş, Ceyhan ırmağı üzerindeki Kandil baraj inşaatında işçilerin üzerine kaya yuvarlandı bir işçi öldü, iki işçi yaralandı.
* 27 Ocak: Şırnak'ta HES inşaatına giden kamyon uçuruma yuvarlandı bir işçi öldü. Samsun Vezirköprü'de HES inşaatında bir işçi elektrik akımına kapılarak yaralandı.
* 24 Şubat: Adana Kozan Gökdere HES barajının kapağı patladı 10 işçi öldü.
* 4 Mart: Nevşehir, Avanos Bozca Köyü yakınındaki Kızılırmak üstüne yapılan Hasankale regülatörü ve HES inşaatında iş makinesiyle birlikte suya düşen bir işçi kaybolarak öldü.
* 15 Mart: Adana Kozan Menge HES inşaatında demir bağlama işçisi dengesini kaybederek suya düştü ve akıntıya kapılarak kayboldu.
* 22 Mart: Erzurum'un Olur İlçesi'ndeki Ayvalı baraj inşaatında ayağını makineye kaptıran işçi, kan kaybından öldü.
* 26 Mart: Antep'in Nizip İlçesi'ndeki Hancağız barajındaki bir tünelde sıkışan metan gazı patladı, iki işçi öldü.
* 4 Nisan: Erzurum Aşkale'de beş TEDAŞ işçisi HES göletindeki elektrik iletim hattını tamir etmek isterken göle düştü ve donarak öldü.
* 11 Nisan: Erzurum'un İspir İlçesi'ndeki EnerjiSA'nın Arkun HES Barajı'nın yapımını üstlenen Limak'ın şantiyesinde bir işçi öldü.
* 12 Nisan: Van Muradiye HES havuzunda, elektrik çarpması sonucu ölen bir kişinin cesedi bulundu.
* 21 Nisan: Tokat Niksar yakınındaki Kelkit Çayı üzerinde yapımı devam eden Niksar HES'te su altına beton blok indirme işinde çalışan dalgıç, girdaba kapılarak öldü.