Hilton Garden Inn, dünyada ilk 15’de

Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn, LEED Gold sertifikasının sahibi oldu. LEED Gold sertifikası dünyada sadece 15 otele verildi

Hilton Garden Inn, dünyada  ilk 15’de

16 Haziran 2012

Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn, LEED Gold sertifikasının sahibi oldu. Dünyada sadece 15 otelin sahip olduğu sertifika, yapı geri dönüşüm aşamaları, kullanılan malzemeler, su tüketimi, güneş enerjisi kullanımı gibi birçok kriterin incelenmesi sonucunda veriliyor. Gilton Garden Inn İstanbul Golden Horn ise bu sertifikaya sahip olan Türkiye’deki ilk otel olma özelliğini de taşıyor.
Gilton Garden Inn İstanbul’un yatırımcısı Amplio Emlak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Alaettin Babaoğlu, “Nefes alarak ortak paylaşım içinde bulunduğumuz çevremize katkıda bulunabiliyor olmak tarif edilmez bir duygu. Çevreye duyarlı olabilmek adına, yatırımımıza ilave 5 milyon dolar ekledik. Bu sertifikayı ülkemizde alan ilk otel olmamız da bizi heyecanlandırdı.” diyerek gelecek projelerinde de doğa dostu uygulamalar yapacaklarını belirtti.

Yüzde 30'u geri dönüştürülebilen yerli malzeme
Yakıt tüketimi kaynaklı çevre kirliliğini önlemek ve yerel ekonomiyi desteklemek için proje maliyetinin yüzde 30’unu yerel malzemeler tercih edilerek oluşturulan otelin, inşa malzemelerinin yüzde 30’u da geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşuyor.

Arsa konumu özel olarak tasarlandı 
Su tüketimini azaltmak, güneş ışınlarından faydalanabilmek, gibi konulara özen gösterilen proje oluşturulurken, arsanın doğal yapısı göz önünde bulundurularak, binanın konumlandırılması ve arsaya adapte edilmesi özel olarak planlandı. Sıcak su ihtiyacı ise yılın 6 ayında, güneş ışınlarının geliş açısı değerlendirilerek, çatıda konumlandırılan solar paneller aracılığıyla güneş enerjisi ile temin ediliyor.