Hiroşima'da öleli 70 yıl kadar oldu

ABD'nin, Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine atom bombası saldırısının 70. yılı, tüm dünyada nükleer karşıtı eylemlere sahne oldu. Nükleer Karşıtı Platform İstanbul Bileşenleri de, yaptıkları bir açıklamayla Mersin-Akkuyu Nükleer Santral girişimine tepki gösterdi.

Hiroşima'da öleli 70 yıl kadar oldu

Amerika Birleşik Devletleri'nin 6 Ağustos 1945 tarihinde Hiroşima'ya, 9 Ağustos 1945 tarihinde de Nagazaki'ye yaptığı nükleer saldırının 70. yılı, tüm dünyada protestolarla anıldı. Nükleer Karşıtı Platform İstanbul Bileşenleri de dün gerçekleştirdiği toplantıyla "Nükleer Santral ve Silahlara Hayır"  mesajı verdi.

1945'ten 2015'e, Türkiye'nin hayali
Saat 19.00'da İstanbul Beşiktaş'ta toplanan, Nükleer Karşıtı Platform İstanbul Bileşenleri, Japonya'ya yapılan nükleer saldırının korkunç sonuçlarının, aradan geçen zamana rağmen hissedilmeye devam edildiğini vurgulayarak, hükümetin Mersin ve Sinop'ta nükleer santral kurma politikaları eleştirildi.

 

Hiroşima'da öleli 70 yıl kadar oldu

 

Açıklamada, Türkiye'nin nükleer atıkların depolanacağı bir çöplüğe dönüşme ve nükleer silahlanma riskine de dikkat çekilirken, Rusya, Japonya ve Fransa ile yapılan anlaşmalarda nükleer enerji üretiminin dışında uranyum zenginleştirilmesi çalışmalarını hedefleyen ek maddeler bulunduğu vurgulandı. Platform tarafından hazırlanan metinde:

"Hükümeti bir kez daha uyarıyor, nükleer enerji üretimi görüntüsü altında nükleer silahlanma sevdasından vazgeçilmesini ısrarla talep ediyoruz.” ifadelerine yer verildi. 

Bir şehirden bir avuç küle...
6 Ağustos 1945 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri, Japonya'ya Küçük Oğlan ismi taşıyan Uranyum-235 tipi atom bombasıyla saldırı gerçekleşmiş, saldırıda 140 bin kişi hayatını kaybetmişti. Japonya'nın teslim olma yolundaki girişimlerinden sonuç alınamamış, ilk saldırıdan üç gün sonra 9 Ağustos'ta ikinci saldırı Nagazaki'ye düzenlenmişti. Şişko Adam ismi taşıyan Plütonyum-239 tipi atom bomba saldırısı sonrası Japonya teslim olduğunu açıkladı.