Hisar içi mahallesi tekrar kurulacak

Fatih Sultan Mehmet’in boğaz geçişini kontrol etmek amacı ile inşa ettiği hisar içi mahallesi, 60 yıl aradan sonra tekrar kurulacak

Hisar içi mahallesi tekrar kurulacak

18 Şubat 2013
Fatih Sultan Mehmet’in emriyle Boğaz’ın geçişini kontrol etmek amacıyla kurulan ve 1953 yılına kadar yaşamın devam ettiği Hisar içindeki mahalle yeniden inşa edilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışma kapsamında tarihi hisarın içindeki evler aslına uygun olarak yeniden restore edilecek. Kültür ve turizm amaçlı kullanıma açılacak olan tarihi yapılar, halkın hizmetine sunulacak.

Kadir Topbaş'ın talebiyle Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen Rumeli Hisarı ve hisar içindeki Hisariçi Türk Mahallesi'nin bir bütünlük içinde korunması, ihyası, kültürel-fonksiyonel amaçlarla kullanımı için konsept bir proje çalışması hazırlandı. Bu kapsamda öncelikle söz konusu alanla ilgili eski fotoğraf, gravür, resim, fotokart, kartpostallar, bina izlerini barındıran eski haritalar, ölçü krokileri, eski kadastral paftalar gibi bilgi ve belgeler ışığında 15 binanın yeniden inşa edilebileceği tespit edildi. Projenin yapımı için gerekli bütçenin yüzde 95'i İstanbul İl Özel İdaresi tarafından sağlanacak.