Hitler’in doğduğu eve ne olacak?

Nazi sempatizanlarının ilgi odağı haline gelmesini engellemek üzere, Avusturya Hükümeti Hitler’in doğduğu evi istimlak etmeyi planlıyor.

Hitler’in doğduğu eve ne olacak?

Nazi lideri Adolf Hitler 1933’ten 1945’te İkinci Dünya Savaşı’nın sonundaki ölümüne kadar Nazi Almanyası’nın lideriydi. Nazi lideri Hitler, Braunau am Inn’deki evde Nisan 1889’da dünyaya geldi. 1972’de devlete kiralanan ev uzun yıllar boyunca engelli çocuklar için bir merkez olarak kullanıldı. Hitler’in adının hiçbir yerde geçmemesine rağmen mahalle sakinleri evin Nazi sempatizanları tarafından ilgi odağı haline getirildiğini belirtiyor.Yetkililer evin el değiştirmesini ve Avusturya Cumhuriyeti’ne geçmesini zorunlu kılacak bir yasa seçeneğinin incelendiğini de belirtiyor. Hitler’in evin nazi sempatizanlarının amaçlarına hizmet etmesini engellemek için istimlak edilmesinin tek yol olduğu kararına varılmış. Evin tamamen yıkılması da öneriler arasında bulunmuş. Bir Rus milletvekili,evi satın alıp havaya uçurmayı bile teklif etmiş.

 

Hitler’in doğduğu eve ne olacak?“Faşizme bir daha asla!”

Evin nasıl kullanılacağı konusunda daha önce farklı öneriler ortaya atılmış. Bunlar arasında evin apartman dairelerine dönüştürülmesi, yetişkinler için bir eğitim merkezi, müze ya da Nazizm karşıtı çalışmaların yürütüldüğü bir merkez haline getirilmesi konuşulmasına rağmen bir karara varılamamış. Evde geçmişe dair tek işaret olarak gösterilen evin önündeki duvara yazılmış “Faşizme bir daha asla. Milyonlarca ölünün anısına” sözleri bulunuyor. Adolf Hitler kim bilmeyen yoktur ama kısaca belirtmek gerekirse Hitller, 1933’ten 1945’te İkinci Dünya Savaşı’nın sonundaki ölümüne kadar Nazi Almayası’nın lideriydi. Hitler İkinci Dünya Savaşı’nda büyük bir kısmı Yahudi olmak üzere 6 milyon insanın ölümünden sorumlu.