Hızlı tren hatları yurt dışına ulaştı

Son yıllarda büyük bir hızla artan Yüksek Hızlı Tren Hatları, ülke sınırlarının dışına çıktı

Hızlı tren hatları yurt dışına ulaştı

Son yıllarda büyük bir hızla artan Yüksek Hızlı Tren Hatları, ülke sınırlarının dışına çıktı. TCDD'nin 2015 planları arasında hattın Kuzey Irak'a uzatılması bulunuyor. 

2015 yılında 5 milyar liralık yatırım
Son yıllarda yaptığı Yüksek Hızlı Tren yatırımlarıyla dikkat çeken Türkiye, yatırımlarını ülke sınırları dışına dek genişletti. 2015 senesi içerisinde 5 milyar liralık yatırım yapmayı planlayan TCDD Genel Müdürlüğü, Kalkınma Bakanlığı'nın onayı ile birlikte, 2015 yılı programı sapsamında Nusaybin-Cizre-Habur demiryolu hattını döşemeyi planlıyor. Hattın proje bedeli 2 milyar dolara ulaşabilecek. 140 kilometre uzunluğundaki hattın Habur'a bağlanmasını takiben de Kuzey Irak'ın demiryolu hattının döşenmesinin ardından, iki ülke arasında hızlı tren seferleri başlayacak. Merkezinde Ankara'nın bulunacağı hızlı tren hattı, ayrıca Azerbaycan'a kadar da genişletilecek. 

Yeni yol planı 1.759 km
Ankara-Sivas hızlı tren hattının da tamamlanmasıyla birlikte Erzincan-Kars bağlantısı ile Azerbaycan'a ulaşacak olan hat ile birlikte, son 12 yılda yapılan demiryolu yatırımı 22.8 milyar TL'yi buldu. Star Gazetesi'nin haberine göre, bu yatırımın 196 kilemetrelik kısmı YHD, 563 km'lik kısmı ise klasik hat olarak gerçekleşti.  2015 yılında kamu ve özel sektör toplamda 174.5 milyar dolar yatırım gerçekleştirecek. Yatırımların 135.8 milyar doları özel sektör tarafından yapılırken, kamunun yatırımları arasında en yüksek payı yüzde 30.4 ile ulaştırma sektörü alacak. 2014 Yılı Yatırım Programı kapsamındaki kamu yatırım projeleri ile Yüksek Hızlı Tren Seti'nin (106 adet) projesi 9 milyar lira olarak belirlendi. Özelleştirmelerin devam edeceği üç yıllık program döneminde TCDD'nin de yeniden yapılandırılmasının tamamlanması öngörülüyor