Hızlı tren hattı İnegöl'e mi kaydırılacak?

Bursa ve Ankara Hızlı Tren Hattı güzergahı, heyelan bölgesi olan Yenişehir'den İnegöl'e kaydırılabileceği belirtiliyor

Hızlı tren hattı İnegöl'e mi kaydırılacak?

Bursa ve Ankara Hızlı Tren Hattı güzergahı, sıklıkla heyelanlara sahne olan Yenişehir'den İnegöl ilçesine kaydırılması gündemde. Hattın, İnegöl Organize Sanayi Bölgesi'nin arkasından geçeceği tahmin ediliyor.

AK Parti Bursa İl Başkanı Açıkladı
Güzergah değişikliğiyle ilgili bir açıklamada bulunan AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, Yüksek Hızlı Tren projesinin Bursa'nın en önemli yatırımlarından biri olduğunu belirterek, projede coğrafi koşulların incelikle etüd edildiğini belirtti. Ankara-Bursa güzergahının engebeli arazilere sahip bir bölge içerdiğini söyleyen Torun: Bu çalışmalar sırasında sulak veya heyelan yaşanabilecek araziler karşımıza çıkıyor. Önemli olan Bursa'nın hızlı trenle kavuşturulmasıdır. Çalışmalar en sağlam zemine göre devam ediyor. Oldu bittiye getirilecek bir durum değil. Güvenlik sağlanmalı. Yapılan jeolojik çalışmalarda YHT'nin geçmesi planlanan Yenişehir ilçesi sınırları içerisindeki bazı bölgelerde heyelan gibi sıkıntılar olduğu bildirildi. Devlet Demir Yolları çalışmalarını yapıyor. Önemli olan güzergahın nereden geçtiği değil, Bursa'nın bir an önce hızlı trenle buluşmasıdır" dedi.

Hat İnegöl'den mi geçecek?
Açıklamasında, şu andaki güzergahın Yenişehir, Osmaniye ve Vezirhan olarak tespit edildiğini, ama bu bölgelerde yaşanan heyelan nedeniyle İnegöl isminin sıklıkla konuşulduğuna da değinen Torun, Hızlı tren hattının İnegöl'den geçmesinin İnegöl'e önemli katkısı olacağını düşünüyorum. İnegöl adına hayır olduğunu düşünüyorum. Çok da önemli bir neticeyi beraberinde getirmiş olacak. Çünkü İnegöl 250 bin nüfusu olan, sanayi anlamında gelişmiş bir bölgemiz" şeklinde konuştu.