Hızlı tren turizmi canlandıracak

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesiyle birlikte, Konya, Kayseri ve Kapadokya gibi merkezlere yönelik turizm yatırımlarında artış bekleniyor

Hızlı tren turizmi canlandıracak

25 Temmuz'da açılması planlanan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesiyle birlikte, bölgeye turist akışında hızlı bir artış bekleniyor. Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği(TUROB) Başkanı Timur Bayındır, hattın İstanbul ayağının bağlanmasıyla birlikte Ankara, Konya, Kayseri ve Kapadokya bölgelerine gelen turist sayısında ilk etapta yüzde 10'luk bir artış beklendiğini söyledi.

Konya'da turist sayısı ikiye katlanacak
Sabah Gazetesi'nden Betül Alakent'in haberine göre, Ankara-Konya hızlı tren hattının açılmasıyla birlikte Konya'daki turist sayısının yüzde 30 arttığını söyleyen Konya İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Çıpan da: '2013 yılında 2.3 milyon turist ağırladık. Buna İstanbul da eklenecek. Turist sayımızın 2-3 yılda ikiye katlanacağını düşünüyoruz.' şeklinde konuştu. Çıpan, bu artışa paralel olarak Konya'da yatak kapasitesinde yükselmeye gidileceğini, bu doğrultuda da 500 milyon dolarak tekabül eden bir yatırım atağının yapılacağını söyledi.Kayseri İl Kültür Turizm Müdürü İsmet Toymuş da, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi ile şehrin sayılı turizm merkezlerinden biri haline geleceğini söyleyerek: 'Son iki yılda şehrimize 300 milyon doların üzerinde otal yatırımı yapıldı.' şeklinde konuştu. 

Kapadokya'ya turist akacak
Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Ahmet Tok da, proje ile birlikte, 2.5 milyonluk ziyaret kapasitesinin yüzde 20-25 oranında artış beklendiğini söyledi.