Holland tünelinden Avrasya projesine

Temelleri 26 Şubat 2011 tarihinde atılan Avrasya Tünel projesi tüm hızıyla sürüyor. İstanbul trafiğini büyük oranda rahatlatması beklenen Avrasya Tüneli, dünyadaki benzerlerine kıyasla oldukça geç kalmış bir örnek niteliği taşıyor

Holland tünelinden Avrasya projesine

16 Mayıs 2014/Emlakwebtv
Avrasya Tüneli Projesi(İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi) büyük şehirlerin ulaşım sorunlarının çözümünde giderek etkin hale gelmeye başlayan tünel projelerinin oldukça geç kalmış örneklerinden birisi. Dünyanın önde gelen şehirleri bu yöntemle "trafik sorununu çözme" yolunda onlarca sene öncesinden adımlar atmış durumda.

ABD'de New York şehrinin kalbi olarak tanımlanan Manhattan Adasına bağlanan dört tünel bu husustaki en dikkat çekici örnekler. Dört tünelden en eskisi konumunda bulunan 2608 metre uzunluğundaki Holland Tüneli, 1927 yılında tamamlandı. Orta bölümü 1937 yılında tamamlanan Lincoln Tüneli ise güney ve kuzey bölümlerinin 1945 ve 1957'de tamamlanarak kullanıma açıldı. Bu tünelin toplam uzunluğu 28 kilometreyi buluyor. Diğer iki tünelden 1955 metre uzunluğundaki Queens-Midtown 1940, 2779 metre uzunluğundaki Brooklyn-Battery Tüneli ise 1950 yılında bitirildi.

Yeni tünel projeleri
Dünyada faaliyet gösteren büyük tünel projelerinin hepsi bu kadar eski tarihli değil. En önemli örneklerden birisi olan Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'u yüzey altında bütünüyle kat eden SMART tüneli toplamda 9.7 km uzunluğunda. Tünel, aynı zamanda aşırı yağışlı dönemlerde araçların tahliye edilmesi sonrasında sel sularını uygun bir havzaya aktarmakta kullanılan bir su isale hattı işlevine bölünüyor. 

Daha önce 55 ayda tamamlanacağı açıklanan Avrasya Tünel Projesi ile birlikte Kazlıçeşme-Göztepe arasında, halen 100 dakikaya varabilen seyahat süresinin 15 dakikaya inmesi bekleniyor. Proje, toplam 14.6 kilometrelik bir güzergahı kapsıyor.