Hükümet bastırıyor: Faizler yüzde 10'un altına düşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen hafta Bankalara yaptığı faiz oranlarını yüzde 9'a düşürme çağrısı sonrasında yaşanan hareketlilik sürüyor. BDDK'nın Cuma günü bankalarla buluşmasının ardından dün de Başbakan Yardımcısı Canikli, düşüş sinyalini yeniledi.

Hükümet bastırıyor: Faizler yüzde 10'un altına düşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta bankalara yaptığı yıllık kredi faizlerini yüzde 9'a çekme çağrısının ardından başlayan hareketlilik sürüyor. Cuma günü BDDK'nın  büyük bankaların temsilcileri ile buluşmasının ardından dün de Başbakan Nurettin Canikli, Hükümetin faiz indiriminin peşini bırakmayacağının sinyallerini verdi. Canikli, piyasa koşullarını, faiz oranlarını yüzde 10'un altına düşecek şekilde organize edeceklerini belirtti. 

Yüzde 10'un altına düşmesini sağlayacak koşullar
Konut kredisi ve tüketici kredilerinin yüzde 10'un altına düşürülmesi çalışmalarının, BDDK'nın yürütmekte olduğu görüşmelerden çıkacak sonuçlar doğrultusunda ve Cumhurbaşkanı'nın tavsiyesine paralel olarak yürütüleceğini söyleyen Canikli: "Elbette bankacılık sistemini zora sokmadan düşüreceğiz. Düşmesi için gereken her şeyi yapacağız." dedi.

Hükümet bastırıyor: Faizler yüzde 10'un altına düşecek

İnşaat lokomotif sektörlerden biri 
İnşaat sektörünü lokomotif sektörlerden biri olarak tanımlayan Canikli, ekonominin tüm alanlarının zincirleme etikelişem halinde bulunduğunu, büyüme ve istihdam üzerinde de olumlu bir etki oluşturduğunu vurguladı. Canikli:

"Tüketici kredilerinde de taksit sayısının artılırması yönünde çalışmalar yapıyoruz. Ticaret hacmine katkısı ve cari açık üzerindeki yansımaları üzerinde de analizler yürütüyoruz..." şeklinde konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti?
Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan geçen hafta içinde yaptığı açıklamada, bankalara faizleri senelik yüzde 9'un altına düşürme çağrısı yapmış ve faizleri düşürmeyen bankaları : "Bu yaptığınız zulümdür..." sözleriyle ağır biçimde eleştirmişti.