Hükümet İğneada'da güven vermiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun'un İğneada Nükleer santrali için Amerikalı Westinghouse firması ile mütabakat imzalandığı yönündeki açıklamalara Orman Bakanı Eroğlu'dan yalanlama geldi. Eroğlu: "Böyle bir çalışma yok..." dedi

Hükümet İğneada'da güven vermiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun'un Türkiye'nin üçüncü Nükleer Santrali için İğneada'nın seçildiği ve konuyla ilgili olarak uluslararası firmalarla görüşmeler yürütüldüğü yönündeki açıklamalarına Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yalanlama geldi. Hükümetin farklı kanatlarından yapılan bu açıklamalar kafaların karışmasına neden olurken, Bakan Eroğlu, söz konusu alanın bütünüyle "milli parklar dışında" bir alan olduğunu vurgulamaktan da geri kalmadı.

Bu hükümet, bu nükleer santrali yapar
Enerji Bakanı'nın yaptığı açıklamaları değerlendiren Eroğlu, şu an itibarıyla Türkiye'de hayata geçirilecek Akkuyu ve Sinop santrallerinin çalışmalarının sürdüğünü ancak İğneada için herhangi çalışma ve başvuru olmadığını açıkladı. Enerji Bakanı Alaboyun'un yaptığı açıklamalara yönelik soruları yanıtlayan Eroğlu, bu çalışmaların 10-20 yıl kadar geride kaldığını hatırlatarak:

Hükümet İğneada'da güven vermiyor

"Bakanımız Alaboyun muhtemelen onu söyledi. Şu anda Sinop ve Akkuyu dışında herhangi bir çalışmamız bulunmuyor..." ifadelerini kullandı. 

Eroğlu: Bizim koruma alanımızda değil
Bakan Eroğlu'nun açıklamalarındaki en ilgi çekici nokta ise, İğneada ve tartışmaya konu olan bölgenin Milli parkların, yani Orman Bakanlığı'nın koruma alanında olmadığıydı. Eroğlu bir prosedüre dikkat çekiyor gibi gözükse de "bölgedeki olası bir nükleer santral için" milli parklar dışında bir alanın seçilmiş olduğunu da vurguladı.