Hükümet rant vergisini askıya mı aldı?

2017-2019 dönemini kapsayan Orta Vadeli Plan'da "Rant Vergisi"ne ilişkin hükmün bulunmaması "Hükümet rant vergisinden vaz mı geçti?" sorusunu gündeme taşıdı.

Hükümet rant vergisini askıya mı aldı?

Belediyelerin imar planı değişiklik kararı sonrasında değer kazanan arazilerden kamu adına vergi alınmasını öngören ve kamuoyunda rant vergisi olarak isimlendirilen uygulama, gayrimenkul sektörü açısından geçtiğimiz senenin en çok tartışılan konularından birisiydi. Yapılan açıklamalar ve rant vergisine ilişkin olarak gayrimenkul sektöründen gelen karşı çıkış seslerinin Hükümet kanadını nasıl etkileyeceği ise akla ilk gelen sorulardandı.

Gayrimenkul sektörünün itirazları Hükümeti etkiledi mi?
Konu, 2017-2019 dönemini kapsayan Orta Vadeli Plan ile birlikte yeniden göndeme geldi. Gündeme geliş gerekçesi ise Hükümet kanadının bu plan dahilinde Rant Vergisi'ne ilişkin herhangi bir hükme yer vermemesi oldu. Böylece "Hükümet rant vergisinden vaz mi geçti?" sorusu dile getirilmeye başlandı.

Bakan Özhaseki: Rant vergisi uygulamasından vazgeçmedik
Konuyla ilgili olarak Hürriyet'e bir açıklamada bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü ancak uygulamadan vazgeçilmediğini söyledi. Özhaseki, oranlarda değişikliğe gidildiğini ve her ilde hangi oranın uygulanacağını Belediye Meclisleri'nin kararına bakıtığını belirterek:

"İstanbul'da uygulanacak oranla Sivas'ta uygulanacak oranın aynı olması haksızlık olurdu. Bu nedenle her il kendi kararını kendisi verecek..." ifadelerini kullandı.