Hükümetin milyarlık kamu lojmanları planı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamu lojmanlarının yakın süreçte ekonomiye kazandırılması yönünde çalışmalar yürüttüklerini belirterek: "Bunların kimilerinden 500 milyon, kimilerinden de 1 milyar TL'ye varan gelir hedefliyoruz..." dedi

Hükümetin milyarlık kamu lojmanları planı

Hükümet kamu lojmanlarının satışıyla ilgili olarak önümüzdeki süreçte önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamu lojmanlarının çok yakın bir dönemde ekonomiye kazandırılacağını belirterek, gazetecilerin gelir hedefi konusundaki sorularını yanıtladı. 

Kimilerinden 500 milyon, kimilerinden 1 milyar gelir

Kamu lojmanlarının ekonomiye kazandırılması yönünde önemli çalışmalar yürüttüklerini ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan Bütçe Komisyonunda dağıtılan etki analizinde bu lojmanların tek tek belirlendiğini dile getiren Maliye Bakanı Naci Ağbal: "Etki analizini tek tek yaptık. Kamu lojmanlarının satışı öyle tek bir yılda başlayacak ve tamamlanacak bir şey değil. Yıllar içinde Maliye Bakanlığı olarak bu konuyla ilgili faaliyet gösteren kurumları denetleyeceğiz ve yerine göre işlemler yapacağız. Bunlardan bazılarından 500 milyon TL gelir bekliyoruz. Kimilerinden ise 1 milyar TL civarında gelir hedefimiz var..." ifadelerini kullandı. 

Kamu görevlilerine öncelikli satın alma hakkı

Maliye Bakanı Ağbal, kamu lojmanlarının ekonomiye kazandırılmasına yönelik adımlar kapsamında gerçekleştirilecek satış işlemlerinde, lojmanları kullanmakta olan kamu görevlilerine de öncelik tanınacağını belirterek: "Çok önemli düzenlemeleri hayata geçiriyoruz. Lojmanlarda oturan kamu görevlilerinin bu lojmanların öncelikli olarak satın almalarına olanak tanıyacak düzenlemeler yapacağız. Böylece kamu çalışanları da diledikleri halde bu lojmanların sahibi olabilecekler..." dedi. 

Turizm bölgelerinde yürütülen anlaşmalar

Maliye Bakanı Naci Ağbal, turizm açısından büyük önem taşıyan Muğla ve Antalya gibi bölgelerde de yatırımcıları yakından ilgilendiren bir düzenleme üzerinde çalışmalar sürdürdüklerini, bu bölgelerde 80 ve 90'lı yıllarda yapılan anlaşmaların sürelerinin bitmek üzere olduğunu belirterek: "Kimileri için 3, kimileri için 5 yıl, kimileri için de 10 yıl var. Elbette yatırımcılarımız da önünü görmek istiyor. Orman Bakanlığından, Maliye Bakanlığı'ndan Turizm Bakanlığı'ndan kiralanan bu yerlerin sürelerinin uzatılmasıyla ilgili önemli talepler var. Yasa ile bu kişilere 49 yıllığına yeniden kiralama olanağı tanıyoruz." dedi. Turizm sektöründe ikinci bir hamle anlamına gelecek atılımları sürdüreceklerini ve atılacak adımların da turizm yatırımcısının önünü açacağını vurgulayan Bakan Ağbal:

"Yatırımcı istediği takdirde kullanmış olduğu yeri satın alabilecek. Böyecek belki de yeni bir ortaklık kuracak ve bu ortaklıkla yürütecek işlerini. Ya da kendi sermayesi varsa satın aldığı bu yerle ilgili eni yatırımlar da yapıbilecek. Bu ise turizm sektörü açısından büyük bir değer taşıyor..." dedi. 

Yaylalardaki kaçak yapılaşma sorunu

Yaylalardaki kaçak yapılaşma sorununun çözümüne ilişkin adımların da Hükümet'in gündeminde olduğunu dile getiren Maliye Bakanı Naci Ağbal, Karadeniz'de turizm gelirlerini artıracak, ama aynı zamanda da doğal zenginliklerin gelecek nesillere kalmasına olanak tanıyacak uygulamaları hayata geçireceklerini söyledi. Ağbal, Karadeniz'i Türkiye'nin turizmi açısından dev bir potansiyel olarak tanımlayarak: " Yaylalardaki kaçak yapılaşmaya karşı olduğumuzu açıkladık. Bu konuda Hükümet olarak yapılaşmaların engellenmesi ve yapılmış olanların da mevzuata uygun hale getirilmesine çalışacağız. Bakanlığımız konuyla ilgili olarak her türlü tedbiri yakın dönemde almaya başlayacak" dedi.