Hükümetten bankalara teşekkür

Türkiye Bankalar Birliği'nin 60. Genel Kurulu'na katılan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türk bankalarına 2016 yılında gösterdikleri performans nedeniyle teşekkür etti.

Hükümetten bankalara teşekkür

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türkiye Bankalar Birliği'nin 60. Genel Kurulu'na katıldı. Bankaların 2016 yılında gösterdiği performans nedeniyle teşekkür eden Canikli "Geçen sene yaşananlar bir çok ekonomiyi altından kalkılamaz duruma getirirdi. Türkiye ise güçlü ekonomisi, güçlü bankacılık sistemi ile kısa sürede zorlukların altından kalktı. Durum positif görünüme çevrildi..." şeklinde konuştu. 

Son 1.5 ayda 140 milyarlık kredi
Canikli, bankaların son 1.5 ay içinde 140 milyar TL'lik KRedi Garanti Fonu destekli kredi kullandırdığını ve ekonominin canlanmasında önemli bir rol oynadığını vurgulayarak işsizlik ve faizlerin düşürülmesiyle yeniden yüksek büyüme rakamlarının yakalanacağını söyledi. Bankaların güçlü bir konumda olduğunu ve zor zamanlarda güvenlik amacıyla kendilerini zorladıklarını da belirten Canikli "Rekabet amacıyla artırılan faizler ekonomiyi zora sokuyor. Rekabet, daha fazla mevduat hedefi ve bir faiz yarışı başlattı. Yüzde 14 mevduat faizi veren banka var. Buna bir de maliyet eklenince faiz 16 ya da 16.5'e çıkıyor." dedi. 

Faiz yarışı uyarısı
Konuşmasında bankalara faiz uyarısında bulunan Canikli "Bankalarımız ne kendi aralarında faiz anlaşması yaparak tekel gibi davranmalı, ne de bunun tam tersi faiz yarışına girmesi. Beklentimiz, faiz oranlarını artırak şekilde faiz yarışına girilmemesidir..." ifadelerini kullandı

Banka senedi uygulaması  geliyor
Canikli, Türkiye ekonomisinde aktif hale gelecek yeni finansal araçlar üzeride de çalıştıklarını ve bunlardan birinin de banka senedi olduğuna dikkat çekerek "Bu fikir 3. Havalimanı projesine kredi sağlayan Ziraat Bankası'na yurt dışından gelen teklif üzerine şekillenmişti. Kısa sürede hazırlıklarımızı tamamlayacağız ve böylece bankalar aktiflerini menkul hale getirecekler..." şeklinde konuştu.