Hüseyin Avni Paşa Korusu “0” TL’ye Cengiz İnşaat’ın olmuş

Üsküdar'daki Hüseyin Avni Paşa Korusu'nun 25 Aralık operasyonu kapsamında ifadesi alınan işadamı Mehmet Cengiz'in sahibi olduğu Cengiz İnşaat'a "0" TL'ye satıldığı ortaya çıktı

Hüseyin Avni Paşa Korusu “0” TL’ye Cengiz İnşaat’ın olmuş

18 Mart 2014 / emlakwebtv
Kamuoyunda “ikinci yolsuzluk” soruşturması olarak bilinen 25 Aralık dalgası kapsamında ifadesi alınan ve 3’üncü havalimanı’nın konsorsiyum ortaklarından Cengiz İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, tapu kayıtlarına göre Üsküdar’da 3 bini aşkın ağaçla dolu tarihi Hüseyin Avni Paşa Korusu'nun tamamının sahibi gözüküyor.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Aykut Küçükkaya'nın haberine göre, 81 bin 511 metrekarelik ormanlık arazinin “yüzde 65’ini TMSF’den, yüzde 35’ini ise özelden aldık” diyen Cengiz İnşaat, “Koruyu ne kadara satın aldınız?” sorusuna ise yanıt vermemeyi tercih etti. 8 Mart 2013 tarihli tapu kaydında ise satış bedeli kısmında ‘0’ TL yazması dikkat çekti. Korunun 17 Aralık yolsuzluk operasyonuyla hiçbir ilgisinin olmadığını belirten Cengiz İnşaat, “Bir inşaat firması olarak, tapu kayıtlarında koru olarak gözüken arsada ne yapmayı planlıyorsunuz” şeklindeki soruya ise “İçinde tarihi köşk var. Restore edilerek kullanıma açılacaktır” yanıtını verdi. 

Haberde "üst düzey bir yetkiliden edindiği bilgiye göre" İstanbul Boğazı’na hâkim noktadaki korunun üzerindeki imar yasağının da kaldırıldığı belirtildi. Ancak 17 Aralık operasyonu yaşandığı ve soruşturma kapsamında Cengiz İnşaat ile sahiplerinin adı sıkça gündeme geldiği için koruyla ilgili planlar bir süreliğine askıya alındı. Cengiz İnşaat’ın yanıtı da bu durumu doğruluyor. Çünkü Cengiz İnşaat ilk önce korunun yüzde 65’ni satın alıyor. Zaten restore edeceği tarihi köşk de bu bölümde bulunuyor. Cengiz İnşaat bu sürede tarihi köşkü restore etmek yerine korunun diğer yüzde 35’lik bölümünü satın almayı tercih ediyor. İşte bu süreçte Cengiz İnşaat’ın hükümetten “bölgedeki imar yasağının kalkacağı” güvencesini aldığı iddia ediliyor. Korunun bulunduğu alanda yaşayan mahalleli ise hala “korunun imara açılacağı” tedirginliğini yaşıyor. Sultantepe ve Paşalimanı sakinleri “eskiden olduğu gibi korunun halka açılmasını” istiyor.