Hyperloop otomobil taşıyacak

Hava, deniz, kara ve demir yollarından sonra ''beşinci ulaşım biçimi'' olacak nitelendirilen Hyperloop insanın yanı sıra otomobil de taşıyacak

Hyperloop otomobil taşıyacak

Hava, deniz, kara ve demir yollarından sonra ''beşinci ulaşım biçimi'' olacak nitelendirilen Hyperloop insanın yanı sıra otomobil de taşıyacak. Yolcuları taşıyan kapsüllerin bir yerden diğerine fırlatılması için hava basınçlı tüplerin yer alacağı projenin hayata geçirilmesi ile 560 kilometrelik yol 45 dakikadan az sürede gidilebilecek. 

Beşinci ulaştırma aracı olması beklenen Hyperloop, en son teknoloji ulaşım sistemine sahip olacak. Saatte 1300 kilometre hıza ulaşabilen tüplü taşıma sistemi uzun mesafeli yolculukları 1 saatin altına indirebilecek. 

İlk test sürüşü geçtiğimiz günlerde yapılan Hyperloop projesinde, test sürüşü için Las Vegas'taki Nevada Çölü'nde 4.8 kilometrelik test yolu inşa edildi. 

Dragon uzay kapsülü ve Falcon 9 roketini geliştiren Space X firmasıyla Tesla Motors'un sahibi Elon Musk'ın son ulaştırma projesi olan Hyperloop'un 6 milyar ABD Doları'na mal olması bekleniyor. 

Hyperloop otomobil taşıyacak

Otomobil taşıyacak

Elon Musk, alüminyum borularda insanların yanı sıra otomobillerinde de taşınacağını söyledi. Alüminyum tüpler, 450 ila 900 metre arasında yerleştirilen sütunlar üzerinde yer alacak. Musk, aralarında 1500 kilometreden daha az mesafe bulunan iki nokta arasındaki ulaşım için Hyperloop'un en ideal ulaşım biçimi olacağını söyledi. 

Yakın zamanda Hyperloop projesi için prototip üretmeye başlayacaklarını belirten Musk, amacının bu projeden para kazanmak olmadığını söyledi. Hyperloop sistemi için patent alınmayacak ve proje açık kaynaklı olacak.