İBB 41 dönüm mera alanını imara açtı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hadımköy sınırları içerisinde yer alan 41 dönümlük mera alanının yapılaşmaya açılmasını onayladı

İBB 41 dönüm mera alanını imara açtı

İstanbul'un Arnavutköy ilçesinde yer alan Hadımköy Mahallesi'nde yer alan ve boyutu 41 dönüme ulaşan mera alanlarının yapılaşmaya açılmasına yönelik karar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylandı. Toplamda 41 bin 791 metrekareyi bulan 1/1000 ölçekli imar planı ile ilgili değişiklik tartışmalara neden oldu.

Mera alanları yapılaşmaya açılabilir mi?
Öncesinde maliye hazinesine devredilen ve mera vasfından çakıralarak Mesleki ve Teknik Öğretim için tesis alanı olarak belirlenen araziye ilişkin plan değişikliğini ele alan Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu, 4342 sayısı kanunun bu alanların hiç bir şekilde imara açılamayacağını hükmü bağladığını söyledi. İmar planı değişikliğine ilişkin raporda yer alan "değişikliğin kamu yararına" olduğu şeklindeki ibareyi de değerlendiren Hacıalioğlu: "Meralar kamu yararına uygun değil mi?" sorusunu sordu. 

CHP'li Meclis Üyesi Hacıalioğlu'nu yanıtlayan İmar komisyonu Başkanı Hadi Diler de, Tarım İl Müdürlüğü'ne ait söz konusu arazinin 1/5000'lik planda mera vakfını zaten kaybettiğini ve meslek lisesi alanı olarak değiştirildiğini söyledi. Diler, plan değişikliğinin alanla ilgili 1/1000'lik plan olduğunu söyledi. Söz konusu plan AKP'li meclis üyelerinin oylarıyla meclisten, oy çokluğuyla geçti.