İBB Başkanı Uysal: 'Yanlış projeleri iptal ettik'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Kadir Topbaş döneminde iptal edilen projeler hakkındaki sorulara: "Doğru projelerin yanındayız. Belki de Kadir Bey iptal edecekti..." yanıtını verdi.

İBB Başkanı Uysal: 'Yanlış projeleri iptal ettik'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, eski başkan Kadir Topbaş döneminde geliştirilen ancak yakın dönemde iptal kararı alınan projelerle ilgili soruları yanıtladı. Haliç Tüp Geçidi ve Havaray projelerinin iptaliyle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulunan Uysal, doğru projelerin her zaman yanında olduklarını söyledi.

Belki de Kadir Bey iptal edecekti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Kadir Topbaş dönemine ait projelerin iptaline ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Uysal, başta Havaray ve Haliç Tüp Geçidi olmak üzere iptal edilen projelerin "yanlış" olduğunu ima ederek: "Kadir Bey'in doğru projelerinin her zaman yanındayız. Belki de, görevinde kalmış olsaydı, kendisi bu projelerin iptal kararını alacaktı..." ifadelerini kullandı. 

Gerçeği yansıtmaya yorumlar

İBB Başkanı Uysal, kimi yayın organlarında projelerin iptal kararının "geçmişin inkarı" ve Topbaş döneminin izlerinin silinmeye çalışılması gibi yorumlarla beraber sunulmasının gerçeği yansıtmadığını vurgulayarak: "Havaray'ın geçeceği güzergahta bu proje uygulanmak istendiğinde farklı ve ciddi sıkıntılar belirdi..." dedi. Yapımı planlanan Havaray Projesi, Küçükçekmece Belediyesi eski binasından başladıktan sonra Sefaköy ve Halkalı'ya, buradan da Başakşehir Fatih Terim Stadyumu'nda son bulacaktı.

Havaray uygulanabilir değildi

AK Parti Küçükçekmece ilçe başkanlığı ve Başakşehir Belediye Başkanlığı görevi dolayısıyla bölgeyi iyi tanıdığını ve Havaray projesinin Sefaköy'den başlarken caddelerin genişletilmesi, dolayısıyla da kamulaştırma gerekliliğinin ortaya çıktığını söyleyen Uysal: "İlk sıkıntı burada çıkıyor. Caddeleri istediğiniz gibi genişletemiyorsunuz. Ayrıca kamulaştırma yapıp binaları yıkmak suretiyle caddeleri genişlettiniz diyelim. Bunun için de yüksek direkler dikilecekti. Yani görüntü kirliliği oluşacaktı..." dedi. Başkan Uysal projenin hayata geçirilmesindeki bir diğer problemin de vatandaşın gösterdiği tepkiler olduğunu hatılatarak: "Küçükçekmece'de halktan ciddi şikayetler almaya başladık ve projeyi iptal kararı aldık..." dedi. 

Daha iyi projeler için iptal edildiler

Başkan Uysal, Havaray projesinin iptal kararının ilgili ilçe ve mahallelere daha güzelini inşa etme amacının yattığını ve Havaray'ın maliyet açısından avantajlar barındırmasına rağmen tercih edilmediğini belirterek: "Metrof ve hafif raylı sistem daha yüksek bir maliyet getirebilir. Ancak daha verimli ve daha güzel bir proje ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Havaray'da güzergah izin vermiyordu ve planlananlar uygulanabilir değildi. Daha güzellerini yapmak için iptal etti. Bu Kadir Topbaş meselesi değil. Kadir Bey'in tüm doğru projelerinin yanındayız. Belki de Kadir Bey de, ayrılmamış olsaydı bu projeleri iptal edecekti..." şeklinde konuştu. 

İstanbul'un iptal edilen projeleri

Kadir Topbaş'ın istifasının ardından İstanbul büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini üstelenen Mevlüt Uysal, önce Haliç Tüp Geçidi, sonrasında ise Havaray projesinin iptal kararını almıştı. Uysal, yaptığı açıklamada Haliç-Unkapanı Su ALtı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi gibi tasarıların henüz başlamamış olduğunu hatırlatarak: "Projeler belli bir mesafe kat etmiş olsaydı projelerin devamını sağlayabilirdik. Ancak yapılması gereken daha önemli işler var. Başlanmamış bir projenin tamamlanmasına zorunlu değiliz..." ifadelerini kullanmıştı.