İBB Başkanı'ndan kritik soru: Fikirtepe'den kim memnun?

İstanbul genelinde uygulanacak kentsel dönüşüm için "imar artışsız" ve "yerinde dönüşüm" olmak üzere iki ilke belirlediklerini söyleyen İBB Başkanı Uysal, Fikirtepe'de uygulanan dönüşümün kimseyi memnun etmediğini söyledi

İBB Başkanı'ndan kritik soru: Fikirtepe'den kim memnun?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul'da uygulanacak kentsel dönüşümün niteliği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Uysal, kentsel dönüşüm sürecinde yeni bir model üzerinde çalışıldığını ve bu modelin kamu desteği olmadan uygulamaya alınamayacağını söyledi. 

İstanbul'da dönüşümün iki ilkesi

İstanbul'da uygulanacak yeni dönüşümün iki ilke üzerinde yükseleceğini, bunlardan ilkinin imar artışı yaşanmadan yapılacak yenilenme ilkesinde oluştuğunu belirten Uysal, ikinci ilkenin ise vatandaşların başka yerlere göçünü zorunlu bırakmadan "yerinde dönüşüm" modeli olduğunu belirtti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde CHP ve Ak Partili Grupların çalışmalarını denetleyen Başkan Uysal, bu modelin herkes tarafından desteklenmesi gerektiğini dile getirdi. 

Fikirtepe'den kim memnun?

İBB Başkanı Uysal, Fikirtepe'de uygulanan kentsel dönüşüm modeli ile ilgili bir soruya da: "Bakın Fikirtepe'ye.  Fikirtepe'de kim memnun? Hiç kimse memnun değil. Bu durumda yeni bir modeli uygulamalyız. Herkes bu yeni modele destek sunmalı..." ifadelerini kullandı. 

İmar artışı problemi

Açıklamalarında imar artışı problemine de değinen İBB Başkanı Uysal, bu faktörün devreye girmesi ile tüm odakların hesap yapmaya başladığını ve alacağı payı da ön sıraya koyan bir değerlendirme süreci içine girdiğini belirterek: "Belediyeler ve devlet, bundan ben ne pay alabilirim, diye sormaya başlıyor. Böyle olunca hak sahibi de, tapunun kendisinin olduğunu ve bir hak artışı yaşanması halinde bunun hakkının kendisinin olması gerektiğini savunuyor. Böylece kavga başlıyor. Bu nedenle imar artışı hiç yaşanmamalı..." dedi. Başkan Uysal "yerinde dönüşüm modelinin" önemine de işaret ederek, bu modelde de en önemli sorunun ortaya çıkacak masrafın kim tarafından karşılanacağı olduğunu söyledi. 

Yerinde dönüşümün hesap kitabı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Uysal, ortaya çıkacak masrafın karşılanabilmesi adına hesap kitap yaptıklarını, vatandaşların metrekareden yüzde 20'lik feragat etmesi, yani 120 metrekarelik konutunu verip 100 metrekareye razı olması halinde, beleiyenin masrafın yüzde 30'una katılım göstereceğini belirtti. Bu şartarda İstanbul'da dönüşümün yürüyebileceğini ancak kamunun deseğinin zorunlu olduğunu söyleyen Uysal: "Tahminime göre, kentsel dönüşüme ilk başlayacağımız yerler de CHP'li belediyelerin olduğu ilçeler olacaktrı..." dedi.