İBB bütçesinin aslan payı ulaşımın

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2018 yılı konsolide bütçesi 42 milyar 600 milyon TL olarak belirlendi. Başkan Uysal 6 milyar 822 milyon TL ile bütçenin aslan payının ulaşıma ayrıldığını söyledi

İBB bütçesinin aslan payı ulaşımın

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2018 yılı bütçesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 21 bakanlığının 18'ini geçti. 42 milyar 600 milyon TL olarak açıklanan konsolide bütçeyi yalnızca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın bütçeleri geçti. 18 bakanlığın bütçesi ise İBB'nin bütçesinin altında kaldı. 16 milyar 113 milyon TL'lik yatırım payı içinde en yüksek yatırım ulaştırma kalemine ayrıldı. İBB Başkanı Mevlüt Uysal, ulaşımda entegrasyon ve ulaşım ağlarının birbirlerine bağlanması hedefi doğrultusunda bütçenin 6 milyar 822 milyon TL'lik kısmının ulaştırmaya ayrılacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2018 bütçesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin konsolide, yani birleştirilmiş bütçesi 42 milyar 600 milyon TL olarak belirlendi. Gelecek yıla ilişkin bütçesi 20 milyar 100 milyon TL olarak belirlenen İBB'ye, İSKİ ve İETT ile iştiraklerin katılımıyla ulaşılan 42.6 milyarlık düzey, Türkiye Cumhuriyeti'nin 21 Bakanlığının 18 tanesini geride bıraktı. Elde edilen bilgilere göre İBB'nin toplam bütçesini yalnızca Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı bütçeleri aşabildi. Diğer taraftan Hazine Büsteşarlığı'nın bütçesinin de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesini geride bıraktığı görüldü. Bu bakanlıkların bütçesi ise şöyle:

- Maliye Bakanlığı Bütçesi: 203 milyar 779 milyon 785 bin TL
- Milli Eğitim Bakanlığı: 92 milyar 528 milyon 652 bin TL
- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bütçesi: 50 milyar 738 milyon 565 bin TL
- Hazine Müsteşarlığı Bütçesi: 96 milyar 893 milyon 775 bin TL...

İBB'nin bütçesi Cumhurbaşkanlığı ve TBMM bütçesinden fazla

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesi diğer taraftan Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Başbakanlık gibi kritik kurumların bütçelerini de geride bıraktı. İBB'nin bütçesinin altında kalan diğer kurumlar arasında Emniyet Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı, Afet Acil Durum Yönetim Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı da bulunuyor. 

Bütçenin 16.1 milyarı yatırıma ayrıldı

Belediyenin toplam bütçesinden yatırıma ayrılan pay ise 16 milyar 113 milyon TL olarak açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bütçe görüşmelerine katılan İBB Başkanı Mevlüt Uysal, ulaşımda temel prensiplerinin tüm ulaşım ağının birbirine bağlanması ve entegrasyonu olduğunu vurgulayarak: "Bu amaç doğrultusunda bütçemizin aslan payını ulaşıma ayırdık." ifadelerini kullandı.