İBB'den Gezi Parkı açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, meclis görüşmelerinde kabul edilen Stratejik Plan'da, Taksim Topçu Kışlası Projesinin yer alması üzerine yapılan spekülasyonlarla ilgili bir basın açıklaması yaptı

İBB'den Gezi Parkı açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, meclis görüşmelerinde kabul edilen Stratejik Plan'da, Taksim Topçu Kışlası Projesinin yer alması üzerine yapılan spekülasyonlarla ilgili bir basın açıklaması yaptı. İBB'den yapılan açıklamada 'hukuki sürecin devam ettiği' ve bu kapsamda yeni bir kararın alınmasının söz konusu olmadığına vurgu yapıldı.

İBB'den Gezi Parkı açıklaması: 'Hukuki süreç devam ediyor'
İBB'nin resmi sitesinden, konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada: 'Taksim Topçu Kışlası Restitüsyon Projesi ile ilgili olarak, devam eden dava sonucunda mahkemeden "yapılamaz" kararı çıkması halinde projenin iptal edileceği "yapılabilir" kararı çıkması durumunda yeniden değerlendirmeye alınacağı, projenin devamı yönünde bir karar alınması halinde bile bunun halkoyuna (plebisit) sunulacağı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından ifade edilmişti.' ifadelerine yer verildi.

Tarihi Topçu Kışlası

Yeni bir karar söz konusu değil
Açıklamada Kurul Kararları ve İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nin aldığı bozma kararı sonrasında kararın temyiz ve tashihi aşamalarının sürmekte olduğuna da değinilirken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın projeye ilişkin yeni bir karar vermesinin de söz konusu olmadığına değinildi.

Çıkan karara göre yapılabilir
Konuyla ilgili görüşmenin 2014-2019 stratejik planında yer alan rutin ve teknik bir uygulamadan ibaret olduğuna değinilirken: 'Söz konusu projeye ilişkin, mahkemenin vereceği "yapılamaz" kararı doğrultusunda projenin iptali, "yapılabilir" kararı doğrultusunda ise "yeniden değerlendirme ve yapılması yönünde karar alınması halinde bile halkoylamasına gidilmesi" yönündeki irade geçerlidir... ' ifadelerine yer verildi.