İBB'nin 4 yıllık planı hazır

2015-2019 yılları arasında İstanbul'da yapılması planlanan projelerin maliyet, tamamlanma süresi ve genel ayrıntılarına ilişkin bilgileri içeren İstanbul'un Stratejik Planı açıklandı

İBB'nin 4 yıllık planı hazır

2015-2019 yılları arasında İstanbul'da yapılması planlanan projelerin maliyet, tamamlanma süresi ve genel ayrıntılarına ilişkin bilgileri içeren İstanbul'un Stratejik Planı'na göre raylı sistem projelerine 21.5 milyar TL harcanması planlanıyor.

Raylı sistemde dev hedef
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve meclis tarafından kabul edilen 2015/2019 Stratejik Planı, başta afet, çevre, imar, kent ve toplum düzeni olmak üzere, ulaşım hizmetleri ve genel yönetim hususlarında çalışmalar öngörüyor. Bu süre zarfında raylı sistem projelerine 21.5 milyar TL ayıran belediye 2019 yılına gelindiğinde yüzde 140'lık ağ büyümesi hedefliyor. adolu Yakasında ise yüzde 295 artış gösterecek. Avrupa yakasında 2019 yılı sonuna gelindiğinde raylı sistem uzunluğunun 672 km olması hedefleniyor.

Minibüslerde İstanbulkart kullanılacak

Minibüs ve dolmuşlara İstanbulkart
Stratejik Plan'daki en dikkat çekici madde ise toplu ulaşımda kullanılan İstanbulkart'ın, minibüs ve dolmuşlarda ada kullanılmaya başlaması olacak. Düzenlemeye göre taksiciler ise merkezi sisteme bağımlı halde çalışmalarını sürdürecekler, 4 yıllık plan içerisinde deniz yolunun geliştirilmesi için 683 milyon TL harcanması beklenirken, 2017 yılına kadar alıncak 10 gemi ile deniz yolunda kullanım oranının yüzde 5'e çıkarılması hedefleniyor.

5.1 trilyon yeşil alan için kullanılacak
Bu süre zarfında Belediye yeşil alanlar için 5.1 milyar liralık bir bütçe ayırmış durumda. Toplamda 1.4 milyon metrekareye çıkartılması planlanan yeşil alanlar arasında  Avrupa Yakası Kent Ormanı, Ortaköy vadisi, Zeytinburnu (Çırpıcı) Şehir Parkı, Sarıyer Hacıosman korusu, Küçükçekmece Menekşe Deresi, Bakırköy Florya Botanik Parkı gibi alanlardaki çalışmaların bitirilmesi düşünülüyor. Buna ek olarak Kadıköy meydanı 1. Ve 2. Etap Eyüp meydanı, Kabataş iskele meydanı, Beykoz Çubuklu ve Kanlıca meydanı, Bakırköy meydanı, Aksaray meydanı, Karaköy meydanı gibi merkezi alanlarda da düzenlemeler öngörülüyor.