İBB ve Bakanlığı karşı karşıya getiren proje

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 kez reddedilen Huzurevi arazisine otel yapımını öngören projenin planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarıldı. Planlara 17 Aralık 2015'e kadar itiraz edilebilecek

İBB ve Bakanlığı karşı karşıya getiren proje

Etiler'de yer alan ve huzurevi yapımı için sağlık tesisine ayrılan arazide otel yapımını öngören plan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca askıya çıkarıldı.Planlara 17 Aralık 2015'e kadar itiraz edilebilecek. Taşyapı tarafından sağlık tesis alan statüsüne sahipken alınan araziye ilişkin değişiklik girişimi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nce altı kez görüşülmüş, her birinde de reddedilmişti. 

Sağlık arazisine otel inşaatı ve bürokrasinin nimeti
Toplamda 3 bin 250 metrekarelik bir arazi üzerinde 3 kat olarak tanımlanan imar izninin 5 kata çıkarıldığı huzurevi arazisinde hayata geçirilmesi düşünülen otel için imar izninde 5 katlık bir artış öngörülüyor. Etiler Huzurevi Arazisi Otel Projesi ile ilgili olarak Rumelihisarı Mahallesi 1565 ada ve 317 parseldeki inşaat için, zemir ile birlikte 8 kat izni ve otopark ihtiyacı için de 4 adetlik bodurm katı izni veriliyor. Bitişik parsellerdeki imar izni 3 kat olarak devam ederken, inşaatın sürdüğü alanda zemin ve 1. bodrum katlarının yüksekliğinde ise 5 buçuk metreye erişilebilme olanağı tanınıyor. Arazinin geri kalan kısmı ise yeşil alan olarak değerlendirilecek. 

2005'den bugüne neler oldu?
Araziyi 27 Ekim 2005 tarihinde satın alan Taşyapı, arazinin turizm tesis alanı statüsüne kavuşturulması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ilk başvurusu 2006 yılında gerçekleşmişti. Otel talebini bu başvuruda ve sonrasında yapılan tüm başvurularda reddeden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, son olarak 14 Nisan 2011'de de başvuruyu reddetmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin reddi üzerine konuşu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na götüren firma, 7 Kasım 2014'te de talebini yenilemiş, İstanbul 4 Nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kömüsyonu da değişiklik talebini gündemine almıştı.