İBB’ye Fikirtepe’den 370 milyon TL kaynak

İstanbul Büyükşehirşehir Belediyesi’nin Fikirtepe’de kentsel dönüşüm projelerinden aldığı altyapı harcından 370 milyon TL gelir elde etmesi bekleniyor

İBB’ye Fikirtepe’den 370 milyon TL kaynak

11 Şubat 2014 / emlakwebtv
Fikirtepe’de kentsel dönüşüm sürecine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın son düzenlemesiyle yeniden İstanbul Büyükşehir Belediyesini dahil etmesiyle birlikte sürecin hızlandığını ifade eden Anka Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Şaadet Temel, bir yandan inşaat firmalarının projelerine ruhsat alma süreçlerinin hızlandığını, diğer yandan da alınan altyapı harçlarıyla İBB’ye önemli bir kaynak yaratıldığını söyledi.

Temel: “Belediye için büyük bir gelir kaynağı olacak”
Şaadet Temel, Fikirtepe’de 1 metrekare için İBB’ye firmaların 330 lira altyapı harcı ödediklerini, tüm firmalar projelere başlaması halinde, belediyenin Fikirtepe’den 370 milyon lira harç parası toplayacağını, bununda belediye için büyük bir gelir kaynağı olacağını kaydetti.

"Önümüzdeki hafta ruhsatı alıp satışa çıkarız"
Şaadet Temel Anka Yapı, Evim Kadıköy ruhsat süreciyle ilgili de bilgi vererek, “Büyükşehirle birlikte süreç çok hızlandı. Yedi firma proje için başvurdu. Üç firma ilk planda encümenden geçti. Bunlar Anka, Teknik Yapı ve Emay İnşaat oldu” dedi. Sürecin şimdi kadastroya havale edildiğini aktaran Temel, “Biz zaten tek tapuya çevirmiştik. İBB projeyi onayladığında ruhsatı alacağız. Bu işlemler önümüzdeki hafta netleşmiş olacak ve biz de satışa başlayacağız” diye konuştu.