İBB'den tartışmalı transfer merkezi seçimi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ulaşım sistemlerinin birbirine entegre olacağı 24 transfer merkezinin Avcılar girişinde yer alan Turgut Özal Stadyumu'nun yerine yapılmasına karar verdi. Stadyumun yıkımına başlandı

İBB'den tartışmalı transfer merkezi seçimi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Avcılar'ın girişinde bulunan ve 7 bin 500 metrekarelik arazi üzerinde yükselmekte olan Turgut Özal Stadyumu'nun yerine transfer merkezi yapmayı kararlaştırdı. Stadyumun yıkımına bugün başlandı. Çevre halkı, stadyumda dükkanları bulunan esnaf ve halen faal olan amatör spor kulüpleri yıkıma tepki gösterdi.

İBB yeni transfer merkezini seçti
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yıkım sonrasında oluşacak araziyi Avcılar transfer merkezi olarak kullanmaya karar verdi. Söz konusu inşaat ile her yöne kesintisiz ulaşım sağlanması amacına uygun bir merkez ortaya çıkarılması hedefleniyor. 

Turgut Özal Stadyumu yıkılıyor
1.5 yıl önce İl Spor Müdürlüğü'nden İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin mülkiyetine geçen tesislerde, ilk olarak su ve elektrik abonelikleri iptal edildi. Kış saatine geçilmesinin ardından Avcılar Belediyespor'a ait 356 lisanslı sporcunun zor durumda kaldığı kararlar sonrasında, Avcılar Belediyesi tarafından sağlanan geçici projeksiyon lambalarıyla çalışmalar sürdürüldü. 

İBB'den tartışmalı transfer merkezi seçimi

Yıkıma ilişkin tebligat ise 2 hafta önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Bu sabah iş makineleri ile stadyuma gelen İBB ekipleri, önce stadyumu çevreleyen duvarları yıktı; ardından Avcılar Belediyespor binasında yıkım işlemi gerçekleştirdi. Bu sırada tesisin tel örgüleri ve suni çim iş makineleri de söküldü. 

Esnafı da yıktılar
Tebligatı takip eden süreçte gerçekleşen yıkım girişimine tepki gösteren esnaf ise, kendilerine bir senelik süre verilmesini istedi. 2000 yılından beri bu tesislerde kiracı olduklarını belirten işyeri sahiplerinden Muhammet Falay, Radikal'e yaptığı açıklamada: 

"Her işyerinde 4 kişi evine ekmek götürüyor. Bu şekilde bir yıkım olur mu? Çocuklarımız okuyor; borcumuz, ödeyeceğimiz kredilerimiz var..." dedi. 

Avcılar Amatör Spor Kulüplerini Destekleme Derneği de yaptığı bir açıklama ile yıkım kararını eleştirerek, bu spor tesisinden yararlananlara gerekli zamanın verilmemesini eleştirdi.