İBB'den ulaştırma projelerine dev bütçe

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin geçen hafta içinde görüşülen bütçesinde ana pay ulaşım projelerine ayrıldı. Haliç-Unkapanı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi için 50 milyon TL ayıran İBB, deniz ulaşımı için de toplam 208 milyon TL harcayacak

İBB'den ulaştırma projelerine dev bütçe

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2016 yılı bütçesinde ulaştırma projelerine büyük bir pay ayırdı. 2016 yılı içerisinde ulaşım projeleri içinde en yüksek pay ayrılanların başında 50 milyon TL'lik Haliç-Unkapanı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi yer alırken, Fulya-Levazım Karayolu tüneli için de 33 milyon 375 bin TL ayrıldı. 

İBB'den ulaştırma projelerine dev bütçe

İBB bütçesinde ulaştırmanın payı
Geçen hafta içerisinde meclise sunulan ve karar bağlanan İBB 2016 Bütçesinde ayrıca, Beşiktaş Meydanı Düzenleme Projesi'ne 15 milyon, Beyoğlu İstiklal Caddesi ve Tramvay Hattı Uygulama Projesine 15 milyon, Sarıyer Aşiyan Önü Balık Tutma İskeleleri Yürüyüş Yolu Düzenleme Projesi için de 12 milyon TL pay ayrıldı. Bütçeden Fikirtepe Mahallesi İmar ve Ulaşım Yolları Projesi için de 9 milyon TL'lik bütçe belirlendi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2016 yılında faaliyetlerini sürdüreceği bir diğer kategori de deniz ulaşımı oldu. Daha önceki senelerde olduğu gibi deniz ulaşımına da yüzde 4 oranında pay ayıran İBB'nin bu harcamalara 208 milyon TL ayırması bekleniyor.

Taksi ve Dolmuşlara İstanbul Kart
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin gelecek sene hayata geçirmeyi düşündüğü bir diğer dikkat çekici proje de dolmuş ve taksilere de İstanbul Kart uygulaması getirilmesi olacak. Taksi yönetim merkezine dahil edilecek taksi oranının 2016 yılı içinde yüzde 25'e ulaşması hedeflenirken, minibüs kalitesinin arttırılması ve engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi için da faaliyetler sürdürülecek.

İBB'den ulaştırma projelerine dev bütçe

Şehir içinde yaya ve bisiklet kullanımını teşvik etmeyi hedefleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, AB işbirliği ile yürütülen anlaşmalar kapsamında da 55 bin TL'lik bir kaynak ayırdı. İlk etapta 100 km olarak yapılması hedeflenen yaya ve yürüyüş yollarının bir sonraki senelerde 175 kilometreye çıkması hedefleniyor.