IBM'den akıllı şehirlere ödül

IBM, dünya genelindeki belediyelere rekabet gücü sağlayan "Smarter Cities Challenge" (Akıllı Şehirler Mücadelesi) destek programının süresini uzattığını duyurdu

IBM'den akıllı şehirlere ödül

IBM, dünya genelindeki belediyelere rekabet gücü sağlayan "Smarter Cities Challenge" (Akıllı Şehirler Mücadelesi) destek programının süresini uzattığını duyurdu

IBM'den Belediyelere gönüllü danışmanlık
Bugüne kadar bu destek programı dahilinde 700 IBM uzmanı dünyanın dört bir yanındaki belediyelere gönüllü danışmanlık hizmeti verdi ve vatandaşlar açısından kritik önem taşıyan belediyecilik hizmetlerinin iyileştirilmesi için projeler hazırladı.

116 Belediye'ye 500 bin dolar destek
Dört yıldır devam eden Smarter Cities Challenge (Akıllı Şehirler Mücadelesi) destek programını kazanan 116 belediye, kamu güvenliği, ekonomik kalkınma, gelir, şeffaflık, vatandaşlarla etkileşim, sağlık, ulaşım, sosyal hizmetler ve kamu hizmetleri gibi alanlarda ciddi ilerlemeler kaydetti. Smarter Cities Challenge (Akıllı Şehirler Mücadelesi) destek programına hak kazanan her belediye IBM'den 500,000 dolar değerinde destek aldı. 

IBM uzmanlarından oluşan altı kişilik ekip, 3 hafta boyunca bu destek programından faydalanmaya hak kazanan bölgede, belediyenin seçtiği kritik alanlarda iyileştirmeler sunmak için mevcut verileri analiz ediyor. Üç hafta içerisinde ekip üyeleri yerel yönetimden, vatandaşlardan, iş dünyasından ve kar amacı gütmeyen kuruluşlardan onlarca kişiyle bir araya gelerek farklı perspektiflerden çözümler üretiyorlar. Proje sonunda IBM uzmanları, maliyetlerin azaltılması ve verimliliğin artırılması, farklı departmanların süreçlerinin ve hedeflerinin birbirleriyle bağlantılı hale getirilmesi ve vatandaşlara ulaştırılan hizmetlerin iyileştirilmesi için kapsamlı öneriler ve detaylı yazılı planlar sunuyor.

Destek programını kazanan yöneticilerin, şehirdeki çeşitli paydaşlarla IBM ekipleri arasında yüz yüze görüşmeler yapılmasına ve böylece doğru tespitlere dayanan çıktılar hazırlanmasına destek olacaklarını taahhüt etmeleri gerekiyor. Smarter Cities Challenge (Akıllı Şehirler Mücadelesi) kazanan yöneticilerin belirlenen konu başlığı ile ilgili IBM ekibine detaylı bilgi vermeleri de bekleniyor.

Başvuru koşulları
Geçen dört yıldaki 500'ün üzerindeki başvurudan sadece 116 tanesini seçen IBM Smarter Cities Challenge (Akıllı Şehirler Mücadelesi) girişiminde; şehirlerin daha verimli ve etkin bir şekilde hizmet sunabilmesine yardımcı olacak, ayakları yere basan projeler ve vatandaşlar için kritik öneme sahip öncelikli problemlere çözüm üretecek konular esas alınıyor.

Süresi uzatılan IBM Smarter Cities Challenge (Akıllı Şehirler Mücadelesi) programına, yerel ve bölgesel yönetimler, şehirler ve ilçeler, başvuruda bulunabilecek.