İbrahim Çağlar MIPIM'de neler söyledi?

MIPIM Cannes 2014'e katılan İbrahim Çağlar, İstanbul projeleri ve konut sektörü hakkında bilgiler verdi

İbrahim Çağlar MIPIM'de neler söyledi?

13 Mart 2014 / Emlakwebtv
Dünya gayrimenkul sektörünün bir araya geldiği MIPIM Cannes 2014 devam ediyor. Fuara katılan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, etkinliğin 2'nci gününde İstanbul’daki yatırımların gayrimenkul sektörüne etkilerini anlattı. "İstanbul'un ulaşım projeleri, gayrimenkul sektöründe müthiş fırsatlar sunuyor” diyen Çağlar, sözlerine şöyle devam etti: "İstanbul gayrimenkul sektöründe çok önemli fırsatlar sunuyor. İstanbul Ticaret Odası olarak İnşaat ve İhtisas Komitesi kurduk. Tekstil, inşaat ve gayrimenkul sektörüne değer verdik. Üzerinde yoğunlaşan çalışmalar gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. 2014 vizyonu oluşturuyoruz. Dün ne yaptık, bugün ne yapıyoruz, yarın ne yapacağız ve 3 gün sonrası planlarını çıkartıyoruz. Ekonomiye büyük katkısı olan inşaat sektörüdür.

İstanbul’da sadece yerel yönetimden 10 yılda 30 milyar dolar yatırım gerçekleştirildi. Bunun yüzde 40’ı ulaşıma ayrıldı. Metro bedeli yaklaşık olarak 6 milyar dolar civarında oldu. Marmaray, İstanbul gayrimenkul ve konut sektörü açısından önemli bir yatırımdır. İstanbul’un altından başka bir şehir inşa edilirken, İstanbul’un 2019 yılında metro ağında dünyanın 2.büyük şehri olması planlanıyor. 3.Boğaz Köprüsü, Kanal İstanbul ve Avrasya Tüneli… Bu projeler hepsi gayrimenkul sektörü ile beslenen projelerdir. Ve her geçen gün gelişmekte, konut açığına arzı sağlamaktadır."

Çağlar: “İstanbul’a gelen yatırımcı 1 günde işine başlayacak”
İstanbul Ticaret Odası’nın İstanbul’a yatırım yapmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu vurgulayan Çağlar, “İstanbul’a yatırım yapmak, iş yapmak için gelene kapımız sonuna kadar açık. İstanbul’a gelen her yatırımcıya şirketini sadece 1 günde tescil ettirip faaliyetlerine başlamasının sözünü ben İstanbul Ticaret Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanı olarak veriyorum” dedi.

“Gayrimenkul sektörü İstanbul’da çok büyük fırsatlar sunuyor”
2013 yılında Türkiye’ye yapılan 3 milyar dolardan fazla yabancı gayrimenkul yatırımının önemli bölümünün İstanbul’a geldiğini belirten Çağlar, “Gayrimenkul sektörü İstanbul’da çok büyük fırsatlar sunuyor. İstanbul’da son 10 yılda sadece yerel yönetim kaynaklarından yapılan yatırım tutarı 30 milyar doları geçti” dedi.

İbrahim Çağlar, Türkiye’nin dünyanın en büyük 250 müteahhidi arasında 38 firması ile sektördeki gücünü ortaya koyduğuna dikkati çekerek, “Bu sebeple MIPIM’de yer almayı çok önemsiyoruz. Bu gün, burada hep birlikte Türkiye’nin, İstanbul’un emlak sektöründeki yükselişine tanıklık edeceksiniz” dedi.

“Yükselen İstanbul- Rising İstanbul”
İstanbul Ticaret Odası MIPIM’de ‘Yükselen İstanbul- Rising İstanbul’ temasını seçti. İbrahim Çağlar, bu temayı seçmesinin nedenini şöyle açıkladı: “İstanbul’un neresine bakarsanız bakın, İstanbul’a nereden bakarsanız bakın yükselen bir İstanbul görürsünüz. 14 milyonluk nüfusu, 18 milyar dolara yaklaşan yerel yönetim bütçesi ve ağırladığı 10 milyonu aşkın turistle İstanbul sadece Türkiye’nin değil bölgenin yükselen yıldızı. İstanbul ekonomisinin dinamizmiyle, finans sektörüyle, turizmiyle, gayrimenkuluyle yükseliyor. İstanbul yükselirken yatırımcılarını da yükseltiyor.”

“İstanbul’da kentsel dönüşüm başladı”
Önümüzdeki 20 yıl içinde İstanbul’daki mevcut bina stokunun yaklaşık 3’te birinin yenileneceğini ve bunun da, sosyal donatıları ve yenilenecek alt yapıları ile 500 bin civarında konut demek olduğunu söyleyen Başkan Çağlar, “İstanbul, kendisi gelişirken, yatırımcısını da geliştiriyor. Çünkü İstanbul, satın alma gücü her geçen gün yükselen nüfusuyla çok büyük bir pazar” dedi.

“İstanbul’da dev ulaşım yatırımları artarak devam ediyor”
İstanbul’da ulaşım yatırımlarının artarak devam ettiğine işaret eden Çağlar, asrın projesi olarak anılan ve iki kıtayı denizin altından bağlayan Marmaray’ın hayata geçirilmesinin önemine işaret ederek şunları söyledi: “İstanbul’da raylı sistem uzunluğunun 5 yıl gibi kısa bir sürede mevcut uzunluğun tam 3 katına çıkarılması planlanıyor. İstanbul, 2019 yılında dünyanın en büyük metro ağına sahip 2’nci kent olacak. 3. Boğaz Köprüsü ve 3. Havalimanı projeleri hızla devam ediyor. Kanal İstanbul, boğazın altından lastik tekerlekli araç geçişini sağlayacak Avrasya Tüneli de hayata geçmek için gün sayıyor. Bu yatırımlar bir taraftan İstanbul’u çok daha güzel, erişilebilirliği çok daha yüksek bir şehir haline getirirken; diğer taraftan da gayrimenkul sektöründe müthiş fırsatların doğmasını sağlıyor.”

İbrahim Çağlar kimdir?
1960 yılında İstanbul, Erenköy’de doğan İbrahim Çağlar, baba tarafından aslen Konya-Kadınhanlı’dır İbrahim Çağlar 7 yaşından itibaren yazları kendi isteğiyle eniştesinin yanında çalışmaya başladı. İlkokuldan sonra Güneş Kolejinde eğitim gören Çağlar, lisede gönlünde yatan aslanın peşinden giderek Ticaret Lisesi’ne kayıt oldu. 1977 yılında liseden mezun olan Çağlar ilk şirketi olan Nurtop A.Ş.’yi müteakiben kurmuş ve iş hayatına atılmıştır.

Çağlar, TOBB Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği, TEPAV Mütevelli Heyeti üyeliği, Darülaceze Mütevelli Heyeti üyeliği, Marmara Grubu Vakfı Stratejik ve Sosyal Araştırmalar, Mütevelli Heyet ve Akademik Konsey üyeliği görevlerinde bulunmuştur. İstanbul Ticaret Odası’nda 1999 yılında Meclis üyeliği ile göreve başlayan Çağlar, 2004-2009 yılları arasında İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olmuştur. 2009-2013 yılları arasında ise İTO Meclis Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan yardımcılığı görevine Ağustos 2013 tarihinde seçilen Sayın Çağlar,29.Mayıs.2013 tarihinden itibaren İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Çağlar, aynı zamanda 2012 yılından itibaren Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanıdır.