İbre markalı emlak danışmanlarından yana dönüyor

Century 21 Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, yatırımcı profilinin özellikle son dönemde mahalle emlakçılarından "markalı danışmanlara" yöneldiğini söyledi

İbre markalı emlak danışmanlarından yana dönüyor

Türkiye konut piyasasında geleneksel biçimde faaliyetlerini sürdüren "mahalle emlakçılığı" karşısında "markalı gayrimenkul danışmanları"nın etkinliği özellikle son yıllarda yükselmeye başladı. Yatırımcı açısından mahalle emlakçılığından markalı danışmanlara doğru bir kayma olduğunu söyleyen Century 21 Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, söz konusu eğilimde gayrimenkul fiyatları kadar tecrübenin de ön plana çıktığını vurguladı. Uzel:

"Kişiler ya da şirketler özellikle maddi değeri yüksek olan konutlarını değerlendirirken, giderek bireysel emlak ofisleri yerine kurumsal markalarla çalışma eğilimi içine giriyorlar. Bu durum ise kurumsal firmalara yönelik güven duygusundan kaynaklanıyor." dedi.

Yatırımcının hizmet beklentisi yükseliyor
Alım yapacak kişinin eğitim durumu ve beklentilerine paralel olarak "markalı gayrimenkul danışmanlarına" talebin yükseldiği üzerinde duran Uzel, son yıllarda cazip konut kredilerinin de etkisiyle eğitim düzeyi yüksek insanların da konut sektörüne yatırımcı olarak girdiğine vurguladı. Uzel:

"Dolayısıyla bu eğitimli kitlenin hizmet beklentileri de yükseldi ve markalı gayrimenkul danışmanlık ofislerine daha fazla ilgi görmeye başladı. Bunun yanı sıra Türkiye’de gayrimenkul alan ya da ofis kiralayan yabancı şirketler de, genellikle yabancı emlak ofisleri ile çalışmayı tercih ediyorlar." ifadelerini kullandı.