İdeal yönetici adil ve yaşça büyük olmalı!

Kariyer.net tarafından yayınlanan anket, çalışanların yöneticilerinden ilk beklentisinin dürüstlük olduğunu ortaya koydu

İdeal yönetici adil ve yaşça büyük olmalı!

29 Mayıs 2014/Emlakwebtv
Kariyer.net’te yayınlanan ankete göre çalışanlar yöneticilerinden öncelikle dürüst ve adil olmasını istiyor. Anket çalışmasına katılan 4 bin kişinin yüzde 88 gibi büyük bir oranı ise, yabancı yöneticiyle çalışmak istediğini belirtiyor. Yine katılımcıların büyük bir oranı, "erkek" yöneticiyi tercih ediyor.

Yaşça büyük yönetici
Anket sonuçlarını açıklayan kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz,  katılımcılardan yüzde 82'sinin yaşça büyük bir yöneticiyle çalışmak istediğini söyledi. Özellikle 40'lı yaşların üzerindeki çalışanlar için zorlayıcı bir durum olduğunu belirten kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, "Buna rağmen özellikle internet ve bilişim dünyasında başlayan ‘genç yönetici’ trendinin, önümüzdeki yıllarda da artan bir ivmeyle sürmesini bekliyoruz” dedi.

Adil bir yönetici özlemi
Bir yöneticide bulunması gereken özellikleri kendi perspektifinden yanıtlayan katılımcıların, yüzde 52'ye yakın oranının dürüstlük, şeffaflık ve eşit davranmak kriterini işaretlediğini kaydeden Azoz, bu arzusunun biraz da eksikliği duyulan unsurun ifadesi olduğunu belirtti. Azoz, “Kurumsal değerleri yukarıdan aşağıya taşıyan yöneticilerin öğretici, geliştirici ve motive edici rollerinin yanı sıra şeffaflığa ve fırsat eşitliği yaratmaya da önem vermeleri gerektiği, yanıtların dikkat çeken yanı" şeklinde konuştu.

Erkek yönetici tercihi
İş yaşamında kadın yöneticilerin hızla artmasına rağmen, ibre hala erkek yöneticilerden yana. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, "Bu yanıtların sosyolojik, kültürel veya psikolojik yönden birçok farklı açıklaması yapılabilir ancak iş dünyasının gerçeklerine baktığımızda,  bu tercihin artık değişmek zorunda olduğu açık. Kadın yönetici tercihinin de azımsanmayacak bir oranda olması, belki bu yöndeki değişimin işareti sayılabilir”  şeklinde konuştu.