İDO’dan Beylikdüzü’ne liman geliyor

İDO, Beylikdüzü’ne yeni bir liman yapmak için düğmeye bastı. ÇED süreci başlayan yeni liman, Beylikdüzü Ambarlı Limanı mevkiinde yer alacak.

İDO’dan Beylikdüzü’ne liman geliyor

İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İDO), Beylikdüzü’ne yeni bir liman inşa edecek. Beylikdüzü Ambarlı Limanı mevkiinde hayata geçirilecek yeni liman RO-Ro taşımacılığı seferlerinde kullanılacak.

İDO Beylikdüzü Ambarlı Limanı projesi ile tır ve kamyonların trafiğe çıkmadan Avrupa yakasından Asya yakasına geçmesi sağlanacak. Ambarlı ile Topçular arasında çalışacak gemiler, Topçular’a 2 saatte varacakları, karayolundan ortalama 7 saat süren yaklaşık 300 kilometrelik mesafenin 2-2,5  saate ineceği, kent içi ağır vasıta transit geçişinin rahatlayacağı, tır ve kamyonlardan kaynaklanan yol yıpranmalarının da azalacağı düşünülüyor.

İDO Beylikdüzü Liman projesi ne zaman bitecek?

ÇED süreci başlayan İDO Beylikdüzü Liman projesi ile ilgili ÇED süreci tamamlana kadar her türlü bilgi ve projeye ilişkin görüş ve sorular İstanbul Valiliği’ne ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilebiliyor.