İdris Güllüce: Bu proje çok baba bir proje!

Esenler’de 8.7 milyon metrekare askeri alanın Esenler Belediyesi’ne devredilmesiyle ortaya çıkan, Türkiye’nin en büyük şehir parkını da kapsayan projenin başlatılması için bugün tören düzenlendi

İdris Güllüce: Bu proje çok  baba bir proje!

Çevre Bakanı İdris Güllüce, dünyanın en büyük kentsel dönüşüm çalışması ile dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ise en büyük şehir parkını da kapsayan projenin başlaması için gereken imzayı attı. Güllüce, “Bu proje çok  baba bir proje. Mega bir proje. Zor proje. Öyle iki tane ağaç konularak yapılan bir proje değil.

Esenler’de 8.7 milyon metrekare askeri alanın Esenler Belediyesi’ne devredilmesiyle ortaya çıkan, Türkiye’nin en büyük şehir parkını da kapsayan projenin başlatılması için bugün tören düzenlendi. Tekstilkent Ramada Plaza’da düzenlenen törene Ak Parti İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu, İLBANK yöneticileri katıldı. Törende yaptığı konuşmada projeden övgüyle bahseden Bakan Güllüce, “Biz esenliğin olduğu bir şehri kurmak için bu projeyi hayata geçirmek için desteklerinden dolayı hem Esenler halkı adına hem de bakanlığımız adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu proje çok baba bir proje, mega bir proje. Zor bir proje. Öyle iki tane ağaç konularak yapılan bir proje değil. Bu iş alın teri isteyen, bilgi isteyen, gayret isteyen, tasavvur isteyen bir proje. Medeniyet  tasavvuru dediğinizde iki kelime söylüyorsunuz. Hadi altını doldur dediğiniz zaman kaç kitap kaç kişi kaç düşünen adam bunun üzerinde çalışacak da bu olacak. Adını bile söylemek muhteşem bir şey ve bütün Türkiye’de şamil olması dileğinde bulunuyorum.  Medeniyet  adına teşekkür ediyorum” dedi.

“ŞU ESENLER’E Mİ GİDECEK” SÖZÜ ÇOK ONURUMA DOKUNDU”
Bakan Güllüce, ana muhalefet partisinin Esenler ile ilgili söylediği sözleri eleştirdiği konuşmasında ise şunları söyledi. “Tabi rahatsızlık verici sizleri de üzen geçtiğimizde CHP’nin başındaki şahsın Esenler ile ilgili söylediği söz. Sizleri üzmüş olabilir ama bu normal. Yani beklenmeyecek bir hareket değil. Dolayısıyla üzülmüş olabilirsiniz ama sürpriz bulmadınız umarım. Yani ‘Esenlere mi gidecek insanlar?’ beyazlar o zihniyet 40’lı yıllardan beri değişmemiş. Tabi Esenler’de oturan insanlar buna üzülmemiş olup bunu CHP’nin normal yapısı olarak bildikleri için alınmamış olabilirler ama Türkiye açısından hala ana muhalefet partisinin 40’lı yıllarda kalması Türkiye için ne kadar büyük bir kayıp diye biz üzülürüz buna. Halbuki 40’dan bugüne kadar 75 sene geçti. Yani değişmesi gerekirdi ana muhalefet partisinin. Bu çağı yakalayabilmesi gerekirdi. Esenler bunu unutmayın. ‘Şu Esenler’e mi gidecek?’ sözü çok onuruma dokundu. Esenler’de oturan her insanın onuruna dokundu. Türkiye’deki 78 milyonun da onuruna dokundu. İnsanları bu kadar küçük görmek, dışlamak, ötekileştirmek hala CHP’nin olmazsa olmaz karakteri halinde olması bizi üzüyor”

Konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu arasında imzalar atıldı. Proje kapsamında Türkiye’nin ilk planlı şehrinin kurulacağı, 90 bin konutun yenileneceği, Esenler’deki sosyal ve kültürel alanların 5 kat, eğitim tesisi alanlarının 10 kat, yeşil alanların 15 kat, sağlık tesislerinin ise 35 kat artacağı belirtildi.